خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1368/ کتاب «بازسازی و سازندگی»

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1368/ کتاب «بازسازی و سازندگی»

گزارش آخرین وضعیت آیت‏ الله منتظری *** درخواست همسر شهید مطهری از هاشمی

  • پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۶۸

 

پنجشنبه 26 بهمن   |     19 رجب  1410                    15 فوریه  1990

تا ساعت نه صبح کارها را انجام دادم. آقای [محمد] فرجی سفیر جدیدمان در غنا آمد و درباره اقداماتی که در آفریقا و مخصوصاً در غنا بتوانیم انجام دهیم، از قبیل کارهای عمرانی و فرهنگی و تجاری و ... و زمینه‌های مساعد آنجا و رقبای ما گفت. قول حمایت از این سیاست را دادم.

آقای [جواد] اژه‌ای آمد. گزارش از وضع پیشرفت برنامه مدارس غیر انتفاعی و مدارس استعدادهای درخشان گفت و درباره کیفیت رفتار با مسائل دانشجویان در خارج پرسید. عکاس‌ها برای تهیه عکس مناسب برای عکس رسمی رئیس جمهور آمدند. آنها عکس‌های زیادی برداشتند. آقای [رضا] امراللهی [رئیس سازمان انرژی اتمی] آمد و درباره نیازهای انرژی اتمی گفت.

تیمسار حسنی سعدی [فرمانده نیروی زمینی ارتش] آمد. وضع نیرو را گفت و برای پرداخت فوق‌العاده‌ها اعتبار خواست. ناهار، عفت و خانم مطهری در دفتر من بودند. خانم مطهری خواستار تشکیل ستاد بزرگداشت سالگرد شهید مطهری مثل سال‌های گذشته بود.

عصر ستاد مبازره با مواد مخدر جلسه داشت. نیازها و بودجه مطرح بود و گزارش کار و گزارش تأیید مراکز بین‌المللی در توفیق نسبی ایران در مبارزه و ریشه کن کردن کشت تریاک در کشور ارائه شد. قرار شد مجازات‌های قانونی قاچاقچیان با سرعت و قاطعیت اجرا شود.

شب آقای [سیدعبدالکریم] موسوی اردبیلی آمد. وضع کار و زندگی خود در قم را گفت. اظهار حمایت از حکومت نمود و وضع آیت‌الله منتظری را تشریح کرد و برای مؤسسه دارالعلم خود استمداد کرد. درباره اوضاع عمومی کشور و به خصوص مسائل آذربایجان و لزوم تحرک بیشتر علمای منطقه صحبت شد. دکتر ولایتی تلفنی خواست که اعتبار معاملات اخیر با شوروی گشایش یابد. به خانه آمدم. برف می‌بارد.