خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1368/ کتاب «بازسازی و سازندگی»

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1368/ کتاب «بازسازی و سازندگی»

گزارش ولایتی از وعده سلطان قابوس *** ملاقات سران شوروی و آمریکا بر عرشه ناو

  • یکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۶۸

 

یکشنبه 12 آذر  |     4 جمادی الاول 1410                  3 دسامبر  1989

ساعت هفت ونیم صبح به دفترم آمدم. تا ساعت نه کارها را انجام دادم. در گزارش‌ها ملاقات سران شوروی و آمریکا بر عرشه ناو در ساحل مالت و تداوم درگیری‌ها در فیلیپین در صدر است. پرستاران به‌ ملاقات آمدند. [آقای ایرج فاضل] وزیر بهداشت و یک پرستار صحبت کردند و من هم صحبت نمودم.

 دکتر ولایتی آمد. گزارش سفر به پنج کشور را داد و گفت سلطان قابوس [پادشاه عمان] وعده داده که تلاش کند کشورهای جنوب خلیج‌فارس در رابطه با ایران و عراق حالت بی طرفی بگیرند و خبر اعلان قبلی در خصوص حاکمیت عراق به شط العرب را تحریف شده خوانده و تقاضا کرده که ایران از مخالفان کشورهای جنوب حمایت نکند.

آقای [ابوالقاسم] وافی [یزدی] آمد. برای همکاری با من در سمت مشاور در مورد حوزه‌ها و کار فرهنگی در دانشگاه اعلان آمادگی کرد و از عدم شرکت در دوره جاری مجلس، اظهار پشیمانی کرد. گفتم با قوه قضائیه همکاری کند که بیشتر نیاز دارند.

نمایندگان تبریز آمدند. پیشنهاد تعویض [آقای اکبر پرهیزکار] استاندار و [آیت‌الله مسلم ملکوتی] امام جمعه تبریز را داشتند و برای طرح‌های استان و ایجاد منطقه آزاد تجاری در صوفیان استمداد کردند.

دکتر [حسن] حبیبی آمد، برای امور جاری کشور صحبت شد. محسن آمد و درباره بازرسی طرح کشت و صنعت قزوین توضیح خواست؛ توضیح دادم. گفتم که هیأت اعزامی به خوزستان به نتیجه رسیده که وسائل تسریع در بالا بردن تولید نفت را در اختیار بگذارند. جلسه هیأت دولت داشتیم. شب مهمان آیت‌الله خامنه‌ای بودیم. مسائل زیادی در هر دو برنامه در دستور داشتیم.