خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1368/ کتاب «بازسازی و سازندگی»

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1368/ کتاب «بازسازی و سازندگی»

اتهام مخالفت با رهبری به کمیته های انقلاب! *** حضور هاشمی در دبیرستان شهید رجایی

  • شنبه ۱ مهر ۱۳۶۸

 

شنبه 1 مهر   |    22 صفر 1410                                   23 سپتامبر  1989

 

ساعت هفت ونیم صبح برای شرکت در مراسم شروع سال تحصیلی، همراه [آقای محمد علی نجفی] وزیر آموزش و پرورش به دبیرستان شهید رجائی در خیابان مجاهدان رفتیم. ساعت هشت صبح  زنگ مدرسه را نواختم و برای دانش آموزان صحبت کردم. به میان آنها رفتم و مصاحبه‌ای انجام دادم

در دفتر مدرسه به مسائل آموزش و پرورش پرداختم. از آنجا به مدرسه‌ای دخترانه در خیابان فلسطین رفتم. از دو کلاس بازدید کردم و با مدیر مدرسه و یکی از معلمان و دانش آموزان صحبت کردم. در بین راه وزیر توضیحاتی درباره کارهای جاری داد. وضع توزیع لوازم التحریر و روپوش و میز و نیمکت و کتب درسی از سال گذشته بهتر است.

به دفترم آمدم. آقای [ابولفضل] توکلی [بینا] مشاور [رئیس‌جمهور] در امور اصناف آمد. درباره مسائل قابل پیگیری کنترل گرانی، مشکلات اصناف با دولت، وصول مالیات و مشکلات صادرات و واردات و ...  صحبت شد.

دکتر [حسن] حبیبی برای امور جاری اجرایی و تصویب چارت [تشکیلاتی] معاون اول [رئیس‌جمهور] آمد. با آقای [حسین] محلوجی [وزیر معادن و فلزات] در مورد پیگیری استخراج طلا و با آقای [سید محمد موسوی] خوئینی‌ها برای تصدی مرکز تحقیقات استراتژیک صحبت کردم.

آقای مختار کلانتری [جانشین فرمانده کمیته‌های انقلاب اسلامی] آمد. گزارش عملکرد مبارزه با مواد مخدر را داد و خواستار توجه بیشتر من شد و از کمیته انقلاب اسلامی در مقابل اتهام وجود مخالفان با رهبری در آنجا دفاع کرد

[دکتر ایوب حمید رئیس کمیته اجرایی و] اعضای [جنبش] امل لبنان برای تبریک ریاست جمهوری و درخواست کمک آمدندآقای [حسین] صادقی سفیر جدیدمان در کویت برای خداحافظی و گرفتن خط برخورد با مسائل آنجا آمد تا ساعت هشت در دفترم کار کردم.

مسأله تصرف ساختمانی که قرار بوده دانشگاه آزاد اسلامی توسط دختران دانشجو برای خوابگاه بگیرد و اختلاف این دانشگاه با وزارت علوم، بخشی از وقت را گرفت و بالاخره هم لاینحل ماند. شب به خانه رفتم. شام خوردم و بخشی از سریال [ژاپنی] اوشین [= سال‌های دور از خانه] را تماشا کردم و خوابیدم.