خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1368/ کتاب «بازسازی و سازندگی»

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1368/ کتاب «بازسازی و سازندگی»

  • یکشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۶۸

 

یکشنبه 27 فروردین  |     9 رمضان 1409                   16 آوریل   1989

ساعت هفت صبح از خانه حرکت کردیم. در راه از پروژه مترو در خیابان شهید مفتح بازدید کردم؛ پیشرفت خوب است. ساعت هفت ونیم به مجلس رسیدم. در گزارش‌ها شدت درگیری‌های بیروت و اظهار خوشبینی [خاویر پرز دکوئیار] دبیر‌کل سازمان ملل در مورد مذاکرات آینده ایران و عراق جلب نظر می‌کند.

آقای [محمدعلی] انصاری از بیت امام تلفنی اطلاع داد که امام پیامی برای نمایندگان داده‌اند. گفتم بیاورد که در جلسه بخوانیم تا ساعت ده ونیم در جلسه ماندم.

در دفترم آقای [مجید] قاسمی [رئیس بانک مرکزی] آمد. از نامه تهدید آمیز نخست وزیر به بانک مرکزی در خصوص تقصیر در خرید کالاهای‌ اساسی نگران بود. گفتم خرید کالاهای اساسی اهمیت دارد، آن را جدی بگیرد.

آقای [عیسی] ولائی رئیس کمیسیون بازرگانی آمد. درباره کنترل قیمت‌ها، تعزیرات و سئوالات مردم درباره مسایل اخیر گفت. آقای [حسین] کمالی رئیس کمیسیون کار و امور اجتماعی آمد. در مورد نیاز مردم به توضیح و رفع آثار شایعات و ضرورت اقدامی در جهت اصلاح وضع اقتصادی و کنترل قیمت‌ها گفت. اظهار توقع کرد که همراه خود در سفر به شوروی،  نماینده‌ای از کارگران را ببرم. گفتم خودش را می‌برم. آقای [محمد ابراهیم] اصغرزاده [نماینده تهران] آمد. اظهار تمایل کرد که درباره مسائل سفر به روسیه همکاری کند.

تیمسار [مصطفی] ترابی [رئیس سازمان حفاظت اطلاعات ارتش] آمد. درباره تلاش وزارت اطلاعات برای دخالت در امور حفاظت‌ها تذکر داد و از لزوم تقویت روانی ارتش حرف زد. آقای [احمد] سالک [رئیس مرکز هدایت نهضت‌های اسلامی] آمد. گزارش کارهای مربوط به نهضت‌های آزادیبخش را داد و برای امور عراقی‌های معاود و پناهنده و رزمنده استفسار کرد. آقایان امامی و ربانی قائم مقامی از شورای مرکزی اصناف آمدند. آنها از وزارت بازرگانی شکایت داشتند. گفتم آقای [محمد] یزدی را تعیین کرده‌ام که در اختلافات حکم باشد. تأکید کردم که با آقای یزدی همکاری کنند؛ پذیرفتند.

تا ساعت شش و چهل و پنج دقیقه بعد از ظهر کارهای دفتر را انجام دادم. به خانه آمدم. مهدی،  فاطی و یاسر افطار به مهمانی رفتند و عفت که دعوت داشت، نرفت که من در خانه تنها نباشم.

شب دکتر ولایتی [وزیر امور خارجه] نشانه‌های امیدوار کننده‌ای از مذاکرات آینده ژنو [= صلح ایران و عراق] را تلفنی گفت و وقت خواست که با جلسه سران قوا مشورت کند و مسائل مورد نظر را مطرح سازد. تعداد 165 نفر از نمایندگان مجلس، طی نامه‌ای از امام خواستند که برای اصلاح قانون اساسی اقدام نمایند