خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1367/ کتاب «پایان دفاع ، آغاز بازسازی»

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1367/ کتاب «پایان دفاع ، آغاز بازسازی»

گزارشی از نامه بیعت آیت‌الله منتظری با امام *** تاکید هاشمی به انتقاد از مسئولان در صداوسیما

  • شنبه ۶ اسفند ۱۳۶۷

 

شنبه 6 اسفند   |   18 رجب 1409                                 25 فوریه 1989

ساعت نه صبح به مجلس رسیدم. معاون وزیر دفاع کره شمالی آمد. خواستار اجرای قراردادهای خرید تسلیحات قبل از آتش‌بس شد. آنها را متوقف کرده‌ایم. مدعی‌اند که مواد اولیه را خریده‌اند و مقداری را هم ساخته‌اند. قرار شد بخشی را بیاوریم و بخشی را تبدیل به انتقال تکنولوژی نماییم.

فرماندهان لشکر 17 علی ابن‌ابی‌طالب(ع) آمدند. خواستار کمک برای پرداخت سهم لشکر 71 اراک در پادگان مشترک در اندیمشک شدند و برای اعزام مجروحان به خارج استمداد کردند. آقای [حسین] مهدیان آمد. پیشنهاد داشت که آقای [محمدتقی] فلسفی برای ملاقات به منزل بیاید. آقای رفیق‌دوست آمد و از صنایع سپاه و وضع جبهه‌ها و پروژه خانه‌سازی برای سپاهیان [در شهرک شهید محلاتی] گزارش داد. ظهر آقای هاشمی نماینده سابق الیگودرز آمد. برای ماندن در خانه [سازمانی] مجلس تا آخر سال تحصیلی و مشکلات دیگر زندگی‌اش استمداد کرد.

عصر مدیران رادیو آمدند. برای آنها درباره بهتر کردن کار رادیو و مسائل مربوط به موسیقی و شیوه انتقاد و ... صحبت کردم.

مسئولان ائتلاف هشتگانه افغانستان آمدند. درباره مذاکرات با اتحاد هفتگانه و تخلف آنها در قرارها تحت فشار عربستان سعودی و پاکستان گزارش کامل دادند و برای آینده مشورت کردند و استمداد مالی و تسلیحاتی نمودند و تقاضای ملاقات با امام داشتند.

آقایان [محمد علی] هادی [نجف‌آبادی] و [سید کمال] خرازی و [حسین] کاظم‌پور [اردبیلی] آمدند. درباره ترمیم روابط با عربستان و کمک به معامله گروگان‌ها با آمریکا و شیوه تبلیغات در مقابل اروپاییان در قضیه سلمان رشدی مذاکره شد. شب مجمع تشخیص مصلحت جلسه داشت. درباره مسئولیت اجرای تعزیرات حکومتی و اصلاح مصوبات بحث شد. آیت‌الله خامنه‌ای از سفر [شش روزه به کشورهای یوگسلاوی و رومانی] برگشته‌اند، اما به خاطر خستگی در جلسه شرکت نداشتند. دیر وقت به خانه آمدم.