خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1367/ کتاب «پایان دفاع ، آغاز بازسازی»

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1367/ کتاب «پایان دفاع ، آغاز بازسازی»

کشته شدن یک تبعه فرانسوی در مرصاد *** جبران شکست مرصاد با خبر "اعدام ها"

  • یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۶۷

 

یکشنبه 16 بهمن   |   28 جمادی الثانی 1409                5 فوریه 1989

پیش از ظهر چند ملاقات داشتم. عصر [آقای رولان دوما] وزیر خارجه فرانسه آمد. در جلسه رسمی مذاکرات معمولی و با تعارفات عادی بود. درخواست جلسه خصوصی داشت، پذیرفتم. در دفترم با حضور دکتر ولایتی ملاقات خصوصی داشتیم. درباره حقوق بشر صحبت شد. ما طلبکار شدیم و گفتیم غربی‌ها و خود فرانسه از تروریسم مخالف ایران و لبنان و فلسطین حمایت می‌کنند، ولی دم از حقوق بشر می‌زنند. خودشان حامی فالانژهای لبنان هستند که چهار ایرانی را به گروگان گرفته‌اند و اسرائیلی‌‌ها که صدها لبنانی را در گروگان دارند و ما را به اتهام حمایت از گروگان‌گیری مورد سرزنش قرار می‌دهند. منافقین که افراد خودشان را در مرصاد از دست داده‌اند، برای توجیه اشتباه خود، مسئله اعدام‌ها را بزرگ کرده‌اند که تلفات خودشان را که عمدتاً زندانی‌های سابق، آنها  را که پس از آزادی از زندان به عراق رفته و در این عملیات کشته شده‌اند، توجیه نمایند.

مسئله یک خانم فرانسوی [= انی اسبر] را که همراه منافقین بود و در مرصاد کشته شده - مجروح شده و سپس مرده -  من در نماز جمعه به عنوان سند دخالت فرانسه در جنگ، اسارت او را گفته بودم و اخیراً رسانه‌های فرانسه روی آن سروصدا راه انداخته‌اند، توضیح دادم؛ ظاهراً قانع شد. صرفاً برای اینکه بگوید در این مورد مذاکره شده، مطرح نمود. قرار شد به رسانه‌ها نگوید که در این امور با من مذاکره کرده است. درباره انیس نقاش پرسید که آیا ژاک شیراک تعهد آزادی او را کرده است یا نه؟ گفتیم تعهد کرده است. گویا می‌خواهد این را علیه حزب شیراک سند کند و سندی برای اقدام میتران برای آزادی انیس در آینده. گفتیم اگر انیس آزاد نشود، ممکن است لبنانی‌ها انتقام بگیرند؛ آنها تهدید کرده‌اند.

در مورد گروگان‌های آمریکایی گفتم اگر آمریکا اموال ما را آزاد کند، در آزادی گروگان‌هایش در حد مقدور کمک می‌کنیم و در مورد انگلیس‌ها گفتم اگر آنها از نفوذ خود برای آزادی گروگان‌های ما استفاده کنند، ما هم اقدام می‌کنیم. شب به خانه آمدم.