خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1367/ کتاب «پایان دفاع ، آغاز بازسازی»

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1367/ کتاب «پایان دفاع ، آغاز بازسازی»

توصیه هاشمی برای تشویق ایرانیان خارج از کشور *** گزارش حافظ منافع ایران در واشنگتن

  • یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۶۷

 

یکشنبه 23 مرداد   |    1 محرم 1409                         14 آگوست 1988

ساعت هفت و نیم صبح به مجلس رفتم. کارهای جاری را انجام دادم. آقای [غلامحسین] نادی نماینده سابق نجف‌آباد آمد و برای حفظ مصالح ایران در صحنه‌های بین‌المللی توجه داد و اینکه با استفاده از مذاکرات صلح، روابط با آمریکا را عادی کنیم تا اهرم‌های قدرت آمریکا، علیه ما به کار نرود. آقای [سیروس] ناصری آمد. درباره کمیسیون‌های مربوط به بندهای قطعنامه توضیح داد و گفت در هر کمیسیون ممکن است یک نماینده مجلس هم باشد.

در جلسه نمایندگان شرکت کردم. به خاطر ابهامات موجود در اثر تعطیلی مجلس و حساسیت مرحله تاریخی تحولات جاری، لازم بود که نمایندگان در جریان امور قرار گیرند. درباره سیاست خارجی، سیاست اقتصادی و بازسازی، مذاکرات صلح و مسائل دیگر توضیحاتی دادم و عمدتاً تکیه بر آن بود که در این محورها، هنوز تصمیمات نهایی اتخاذ نشده است. عده‌ای حساسیت شدیدی در مورد احتمال برقراری روابط حسنه با آمریکا نشان می‌دادند که گفتم این گونه مطالب بدون نظر امام، قابل تصمیم و اجرا نیست و دو سه بار در جواب سئوالات، لحن صحبت به تندی گرائید. نخست وزیر و وزارت خارجه هم توضیحاتی دادند.

عصر آقایان [محمد جواد] لاریجانی و [مرتضی] سبز علیان [رئیس دفتر حفاظت منافع ایران در واشنگتن] مأمورمان در آمریکا به عنوان حافظ منافع آمدند. سبزعلیان توضیح داد که قبل از پذیرش قطعنامه، جو تبلیغاتی در آمریکا به شدت علیه ما بوده و بعد از آن بهتر شده است. بسیاری از ایرانی‌ها مایلند به ایران برگردند. درباره سیاست رجعت آنها پرسید، که گفتم باید تشویق شوند، برگردند. مخصوصاً آنها که هنری و نفعی برای جامعه دارند. آقای لاریجانی درباره مذاکره با آلمان‌ها - که بنا است به آنجا برود - مشورت کرد.