خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی / سال 1366 / کتاب «دفاع و سیاست»

خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی / سال 1366 / کتاب «دفاع و سیاست»

چه کسی نماینده هاشمی در رفع اختلاف سپاه اصفهان شد؟ ***رابطه آیت‌الله خامنه‌ای با سپاه بهتر بود یا ارتش؟

  • دوشنبه ۷ دی ۱۳۶۶

 

دوشنبه 7 دی  |     6جمادی الاول 1408                28 دسامبر 1987

 

ساعت هشت  ونیم صبح به دفتر رئیس جمهور رفتم. شورای‌عالی پشتیبانی جنگ تا ظهر جلسه داشت. برای جهاد مالی و مسائل دیگر تصمیم‌گیری شد. قرار شد دویست میلیون دلار ارز دولتی را در راه جذب ریال برای جنگ مصرف کنیم.

ظهر آقای [محی الدین] فاضل هرندی آمد. از طرف من برای رسیدگی به مسائل سپاه زرهی شهر اصفهان رفته بود که به خاطر ادعای نفوذ عوامل سید مهدی‌هاشمی، مورد تصفیه قرار گرفته است. نظرش این بود که سخت گیری‌ها بی مورد است.

آقای روحانی آمد. راجع به سفر به جبهه مذاکره کردیم. عصر با تلویزیون [ان. بی. سی] آمریکا مصاحبه داشتم. [سرتیپ جلالی] وزیر دفاع آمد و از قلت بودجه امسالش گفت. آقای سنجقی آمد. قرار شد سفر به جبهه را یک روز به تاخیر بیندازیم و راهمان هم عوض شد.

ساعت هفت صبح به دفتر آقای خامنه‌ای رفتم. درباره سپاه و ارتش مذاکره کردیم. ایشان از من می‌خواهد که مسئولیت تمشیت امور سپاه و ارتش را با هم به عهده بگیرم و من هم همین را از ایشان می‌خواهم. چون روابط ایشان با سپاه به خوبی ارتش نیست و خوف این است که در جنگ تاثیر منفی بگذارد. اگر این اشکال نبود، مناسب بود که مسئولیت جنگ هم به عهده ایشان باشد. درباره آینده ارتش و سپاه هم مذاکره را برای اولین بار شروع کردیم و قرار شد این مذاکره ادامه پیدا کند تا به نتیجه برسیم. به خانه آمدم. سریال آینه را تماشا کردیم.