خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی / سال 1366 / کتاب «دفاع و سیاست»

خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی / سال 1366 / کتاب «دفاع و سیاست»

دستور هاشمی به فرماندهان سپاه و انفجار مهیب در بغداد *** هاشمی چگونه پیشنهاد فرانسوی ها را پذیرفت؟

  • شنبه ۱۸ مهر ۱۳۶۶

 

شنبه 18 مهر   |   16 صفر 1408                                  10 اکتبر 1987

 

در منزل بودم. بیشتر وقت به مطالعه گذشت. دنیا دچار دلهره و نگران عواقب درگیری هلی‌کوپترهای آمریکایی با قایق‌های ما در خلیج‌فارس است. عصر فرماندهان سپاه آمدند. درباره نیازهای جبهه، بحث و اتخاذ تصمیم شد. دستور زدن یک موشک دیگر به بغداد و گلوله باران بصره به تلافی شرارت‌های امروز عراق داده شد.

دیشب انفجار مهیبی بغداد را لرزانده که خیال شده موشک ما است، ولی عراق اعلام کرده که انبار مهمات و مواد منفجره منفجر شده است.

سفیرمان از الجزایر اطلاع داد که فرانسوی ها  تا اینجا آمده‌اند که اول وضع دو سفارتخانه را با بازجوئی قضات در داخل دو سفارت از [ژان پل] توری [دبیر اول سفارت فرانسه در تهران] و [وحید] گرجی [مترجم سفارت ایران در پاریس]، رو به عادی شدن ببریم. سپس 350 میلیون دلار از بدهی خودشان را  به حسابی در الجزایر بریزند. سپس، بعد از آزاد شدن دو گروگان فرانسوی در لبنان، ما پول را بگیریم. سپس آنها ضدانقلاب را از فرانسه اخراج کنند. بعد از آن مذاکرات برای عادی شدن روابط شروع شود و آنها در جهت تضعیف ارتباطشان با عراق اقدام کنند. پس از  مشورت با [آقای میرحسین موسوی] نخست وزیر، احمدآقا و آیت‌الله خامنه‌ای، این پیشنهاد را پذیرفتیم.