خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1366/ کتاب «دفاع و سیاست»

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1366/ کتاب «دفاع و سیاست»

گزارش خسارت سیل تجریش به هاشمی *** تاکید هاشمی به ولایتی درباره سازمان ملل

  • دوشنبه ۲ شهریور ۱۳۶۶

 

 

دوشنبه 2 شهریور   |  28 ذیحجه 1407                24 آگوست 1987

تا ساعت هشت صبح  در دفترم کار کردم. در گزارش‌ها مسائل خلیج‌فارس و بحران روابط عربستان و ایران در صدر اخبار است. در کنفرانس وزرای خارجه عرب در تونس، عربستان و بعضی کشورهای دیگر، حملات شدیدی علیه ایران کرده‌اند.

به سمینار لبیک با امام در سالن کتابخانه مجلس رفتم. آیت‌الله خامنه‌ای، آقای محسن رضایی و آقای ]سرتیپ اسماعیل[ سهرابی ]رئیس ستاد مشترک ارتش[ هر یک سخنان کوتاهی ایراد کردند. اعضای سمینار به کمیسیون‌ها رفتند و من و آقای خامنه‌ای به دفترم آمدیم. راجع به نیروی زمینی ارتش و ضرورت تعویض‌هایی برای فعال کردن نیرو و عملیات آینده و در ارتباط با کویت مذاکره کردیم و تصمیم‌گیری شد. آقایان کمالی، حائری و جاسبی را به عنوان هیأت اداره اموال حزب ]جمهوری اسلامی[ تعیین کردیم؛  همچنین با واگذاری دفتر حزب ]جمهوری اسلامی در [ مشهد به بنیاد قرآن - که آقای خامنه‌ای پیشنهاد کردند - موافقت شد.

آقای ]سید جلیل[ سید زاده آمد. برای اصلاح قفل رمز گاو صندوق دفترم که اخیراً خراب شده، کاری نتوانست بکند. به دکتر ولایتی گفتم از تعرض عراق به غیر نظامی‌ها، به سازمان ملل شکایت کنند؛ برای مقدمه حمله به مراکز غیر نظامی عراق، به منظور مقابله به مثل. عصر هم در سمینار ]لبیک یا امام[ شرکت و سخنرانی نمودم و پاسخ سئوالات را دادم و بسیج وسیع نیروها به حکم امام را پیشنهاد کردم.

شب در محل اداره آموزش و پژوهش وزارت خارجه ]در نیاوران[، جلسه‌ای در مورد بازسازی خرابی‌های سیل تهران داشتیم. ]آقای محمد نبی حبیبی[ شهردار تهران می گوید اصلاح مسیل در حد تضمین تحمل سیلاب‌های بزرگ، حدود پانصد میلیون تومان خرج بر می‌دارد. طرحی برای ایجاد میدان بزرگ در تجریش، در محل خانه‌های آسیب دیده و ایجاد یک بلوار وسیع در دو طرف رودخانه ارائه دادند که تصویب شد. دیر وقت به منزل رسیدم.