خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی / سال 1364 / کتاب «امید و دلواپسی»

خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی / سال 1364 / کتاب «امید و دلواپسی»

تمرکز حملات هوایی عراق در مجنون *** گزارش تلفنی هاشمی به آیت‌الله خامنه‌ای از جنوب

  • شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۶۴

 

    بعد از نماز صبح، تلکس‏ها را خواندم. دنیا ناچار به پیروزی ما در جنگ اعتراف می‏کنند، اما در هدف و آثار این پیروزی و خود آن به بحث می‏پردازند. دیشب در جبهه تحرکی نبوده، به امشب انداخته‏ایم و دشمن هم تحرکی نداشته است.

    پیش از ظهر با دکتر [حسن] روحانی برای بررسی وضع پایگاه امیدّیه با ماشین به صورت ناشناس به آنجا رفتیم. با سرهنگ صادقی فرمانده پایگاه و سرهنگ صدیق [فرمانده نیروی هوایی] از تمام قسمتهای آن بازدید کردیم. خیلی وسیع است و تأسیسات لازم برای پرواز دارد. یک [جنگنده] اف5 اسکرامبل را مشاهده کردیم و اف5 دیگری را که بال آن با تیر دشمن در عملیات دیروز خراب شده بود. امروز چند پرواز عملیاتی علیه دشمن از امیدیه داشتند. از بسیجی‏ها که بخشی ناچیز از پایگاه را در اختیار داشتند، شکایت داشتند. این گونه مطالب در مورد مراکزی که نهادها از ارتش و جاهای دیگر قدیمی گرفته‏اند، زیاد است. ناهار و نماز و استراحت همانجا انجام شد.

    آقای خامنه‏ای تلفنی از وضع جبهه‏ها سئوال کردند. گفتم دشمن امروز حرکتی نداشته یا خیلی کم بوده است. بیشتر حملات هوایی را در جزایر مجنون و هور متمرکز کرده. گویا خیال می‏کنند از آنجا عملیات اصلی انجام می‏شود. ماهواره‏ها و جاسوسان به دلیل تحرک زیاد امکانات موتوری و مهندسی ما که به منظور گمراه کردن دشمن انجام می‏شود، گمراه شده‏اند. خبرنگاران داخلی و خارجی را امروز به منطقه فاو فرستادیم. ساعت پنج بعد از ظهر به اهواز برگشتیم. بمبهایی که قرار بود امروز برسد، باز هم تأخیر دارد. تا ساعت نه شب در اهواز به امور جنگ رسیدگی کردیم و به تهران پرواز کردیم. ساعت ده به منزل رسیدم.