خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1364/ کتاب «امید و دلواپسی»

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1364/ کتاب «امید و دلواپسی»

"از انتخابم به جانشینی امام منصرف شوید" *** نامه آیت‌الله منتظری به مجلس خبرگان

  • شنبه ۱۸ آبان ۱۳۶۴

    بعد از نماز صبح به مجلس رفتم. ساعت هفت و نیم، جلسه هیأت رئیسه مجلس خبرگان تشکیل شد. سپس به تالار رفتیم. جلسه رسمی ساعت هشت و نیم تشکیل شد. آقای مشکینی مختصری صحبت کردند وسپس نامه آقای منتظری را خواندند که با تشکر از خبرگان خواسته بودند که از انتخاب ایشان به عنوان جانشین امام در زمان حیات امام منصرف شویم.

    بحث‏ها شروع شد. احمدآقا اطلاع داد که امام به آقای محمدی [گیلانی] گفته‏اند موضوع پیام را پیگیری نکنند. هم در جلسه صبح و هم در جلسه عصر در این باره بحث کردیم و در تنفس‏ها به مشورت پرداختیم و سرانجام بعداز نماز مغرب با بیش از دو سوم حضار تصویب شد که آیت‏الله منتظری، مصداق صدر اصل 107 قانون اساسی هستند؛ یعنی از طرف مردم به مرجعیت و رهبری برای بعد از امام پذیرفته شده‏اند.

    ظهر آقای [واعظ] طبسی در دفتر من برای صرف ناهار و گفتگو آمد. راجع به مسائل اختلاف خطوط و لزوم برطرف کردن اختلاف‏ها و لزوم هماهنگی من و آقای خامنه‏ای در مسائل اساسی مذاکره کردیم.

    ایشان برای تأمین شهریه آقای منتظری در مشهد که در گذشته‏ها از طرف اوقاف داده می‏شده و اخیراً قطع شده، استمداد کردند. همچنین راجع به استرداد هتل هایت [آزادی] از بنیاد مستضعفان به آستان قدس رضوی که در زمین وقفی و با خرج آستانه در زمان شاه ساخته شده و به مبلغ 55 میلیون تومان به بنیاد پهلوی واگذار گردیده کمک خواست.

    در تنفس آقای فیض گیلانی گفت که آقای [سیدمرتضی] پسندیده [برادر بزرگ امام خمینی] خیلی عصبانی است. چون حکم استرداد زمینهایش در خمین توسط آقای [موسوی] خوئینی‏ها [دادستان کل کشور] راکد شده و فرزندش رضا را بازداشت کرده‏اند و از خانه اخراج نموده‏اند. آقای پسندیده می‏خواهد شکایت کند و اعلامیه بدهد. شب از احمدآقا خواستم که آمد منزل ما و راجع به این موضوع صحبت کردیم. قرار شد حق شرعیش پرداخت و دلجویی شود. احمدآقا خبر داد که روز دوشنبه به خبرگان وقت ملاقات با امام داده شده است.