خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1364/ کتاب «امید و دلواپسی»

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1364/ کتاب «امید و دلواپسی»

امام درباره دولت به آیت‌الله خامنه‌ای چه گفت؟ *** گزارش پیشرفت سانتریفوژهای هسته‌ای به هاشمی

  • دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۶۴

    بعد از نماز تا ساعت هشت صبح کار کردم. نخست‏وزیر آمد و راجع به وزرای کابینه آینده مشاوره کردیم. حدس می‏زنم بیشتر افراد پیشنهادی ایشان را آقای خامنه‏ای رد نمایند و به داوری هیأت حَکَم برسد. [ناخدا ملک‏زاده] فرمانده نیروی دریایی آمد و گزارش مانور دریایی را داد. درباره حفاظت از شمال خلیج‏فارس برای همکاری در عملیات آینده تأکید کرد.

    آقای [رضا]امراللهی [رئیس سازمان انرژی اتمی] آمد و پیشرفت کار ساخت سانتریفیوژها را برای غنی سازی اورانیوم توضیح داد. آقای غرضی آمد و از اینکه آقای [میرحسین] موسوی مایل نیست ایشان را در سمت وزارت نفت نگه دارد گله داشت.

    آقایان بهزاد نبوی، [حسن] فیروز آبادی و [غلامرضا] فروزش آمدند و درباره وارد کردن ماشین آلات سنگین برای جبهه‏ها از من نظر خواهی کردند. صنایع سنگین، لیبهر تولید می‏کند اما آنها کوماتسو را ترجیح می دهند. قرار شد به اندازه ضرورت وارد کنند.

    عصر در جلسه شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز شرکت کردم. بیشتر بحث در مورد اشتباه مخالفان آقای میرحسین موسوی بود که برخلاف نظر امام عمل کردند و در مجلس رأی مخالف دادند و این باعث تضعیف جریان خودشان و تقویت رقبای آنها می‏شود. شب به منزل آمدم.

    احمدآقا آمد و گفت امام آماده‏اند برای ختم غائله‏ای که در اثر مخالفت 99 نماینده مجلس با نظر امام در خصوص نخست‏وزیر ایجاد شده، با نمایندگان ملاقات نمایند. قرار شد روز چهارشنبه به ملاقات برویم و مطالبی که امام به آقای خامنه‏ای درباره عدم مخالفت با دولت و طرد افراد ناباب گفته‏اند، نقل کرد و گفت آقای رئیس‏جمهور پذیرفته‏اند. درباره وزرای پیشنهادی آقای میرحسین موسوی هم مذاکره کردیم.