خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1364/ کتاب «امید و دلواپسی»

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1364/ کتاب «امید و دلواپسی»

اطلاع هاشمی از خبر فوت ربانی املشی *** گزارش علی‌الطلوع صیاد شیرازی به هاشمی

  • دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۶۴

    صبح زود آقای صیاد [شیرازی] آمد و گزارش پیشرفت کار عملیات را داد. به نظر می‏رسد می‏خواهند عمل کنند. تمام روز در منزل بودم. خبر رسید آقای [محمد مهدی]ربانی املشی فوت کرده و راجع به مراسم تشییع جنازه و اعلان‏ها مشورت کردند. عصر عفت به تعزیه خانواده‏شان رفت. هوا خیلی گرم شده است. تفاوت ساعات چین و ژاپن با ایران، هنوز تنظیم خواب و بیداریم را مانع شده است.

    صبح زودتر به مجلس رفتم. بعضی از نمایندگان معتقد بودند که بهتر است به خاطر فوت آقای ربانی املشی، امروز مجلس تعطیل باشد ولی اکثریت صلاح نمی‏دانستند، تعطیل نکردیم. قبل از دستور درباره ایشان صحبت کردم و سپس برای انجام مراسم به بیرون مجلس رفتیم. جمعیت زیادی آمده بود و تقریباً همه شخصیتها حضور داشتند. قبل از شروع تشییع جنازه، من صحبت کردم.

    دوباره جلسه علنی مجلس تشکیل شد ولی ساعت ده تعطیل کردیم که هر کس می‏خواهد بتواند به مراسم در قم برود. تا شب در دفترم ماندم. آقای پرهیز کار آمد و اصلاحات پیشنهادی خود را در امر ادارات مجلس گفت و آقای [عباسعلی]زالی [وزیر کشاورزی] آمد و برای کم کردن فشار کمیسیون کشاورزی در مورد مدیران کود و سم کمک خواست.

    یک نماینده در مجلس، اعلامیه‏ای علیه آیت‏الله خامنه‏ای منتشر کرده که سخت مورد اعتراض نمایندگان بود. عصر آقای غرضی [وزیر نفت] آمد و گزارش کار اوپک را داد. به خاطر اختلاف نظر، نتوانسته‏اند تصمیمی [در اجلاس وزیران اوپک] بگیرند و به جلسه آینده موکول شده است.

    آقای [ابوالقاسم] سرحدی زاده آمد و برای رفع توقیف از روزنامه صبح آزادگان کمک خواست. این روزنامه را به خاطر نداشتن پروانه انتشار تعطیل کرده‏اند. آقای صیاد شیرازی آمادگی خود را برای شروع عملیات اعلام کرد.