خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • پیام هاشمی به رئیس پارلمان انگلیس

پیام هاشمی به رئیس پارلمان انگلیس

ناراحتی هاشمی از عقب نشینی در والفجر ۹

  • شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۶۴

 شنبه 24 اسفند 1364   4 رجب 1406   15 MARCH 1986

    به خاطر مسائل جبهه والفجر 9 ناراحت بودم. ارتش عقب نشسته است. احمدآقا آمد. درباره جنگ و ارتش صحبت شد و گفت دختر مرحوم آشیخ مرتضی حائری، در جلسه ختم پدرش در منزل علیه امام صحبت کرده و خانواده‏های شهدا، فردای آن روز به منزلشان رفته و آنها را مورد ملامت قرار داده‏اند. به دکتر روحانی گفتم هیأتی نیرومند برای رسیدگی به مسأله عقب‏نشینی به غرب بفرستند. به صیاد و رضایی گفتم با سرعت باید [مواضع را] پس بگیرند. عراقی‏ها سروصدا راه انداخته‏اند.

    عصر خانواده دکتر واعظی آمدند و راجع به اختلافات خطی نگران بودند. گیتی امین آمد و از گرفته شدن اموالش تحت عنوان بند(ب) نگران بود. آقای [محسن]کنگرلو آمد و از پذیرفتن آمریکایی‏ها در خصوص تحویل قطعات [موشک]هاگ در مقابل کمک به آزادی گروگانهایشان در لبنان خبر داد. آمریکایی‏ها اطلاع داده بودند که شوروی برای حمله به ایران آماده می‏شود. حدس می‏زنم دروغ است و برای تیره کردن روابط ما با شوروی است.

    امروز عصر، پاتک عراقی‏ها در فاو به شدت سرکوب شده است. اقدس خانم [خواهر همسرم] از سوریه آمده و از پذیرایی خوب زوار توسط کاروان‏داری وزارت ارشاد تعریف می‏کرد. برف زیادی در این دو سه روز باریده و هنوز هم می‏بارد. پیامی برای رئیس پارلمان انگلستان ارسال نمودم و پیشنهاد کردم استفاده عراق از سلاح شیمیایی را محکوم کنند.