خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1364/ کتاب «امید و دلواپسی»

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1364/ کتاب «امید و دلواپسی»

  • پنجشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۶۴

پنجشنبه 22 اسفند 1364   2 رجب 1406   13 MARCH 1986

    به مجلس رفتم. در گزارش‏ها موضوع گروگانهای فرانسه و فشار بر فرانسه به خاطر تحویل دو عراقی مجاهد به عراق و شکست و افتضاح فرانسه مسأله مهمی است. پیش از شروع جلسه نمایندگان را به خاطر بی نظمی و تأخیر ملامت کردم. سالگرد وفات آیت‏الله کاشانی را گرامی داشتم. اساسنامه کمیته[های انقلاب اسلامی] را تصویب کردیم و بدون تنفس تا نزدیک ظهر کار کردیم. خسته شدم.

    ظهر در دفترم آقای شهرکی آمد و گزارش سفر هیأت [اعزامی مجلس] به ترکیه را داد. آقای [عباسعلی] زالی [وزیر کشاورزی] آمد و برای سفر به کنفرانسی مشورت کرد و از کمیسیون اصل 90 گله داشت. عصر [آقای پیتر ملادینوف] وزیر خارجه بلغارستان به ملاقات آمد و دعوت رئیس مجلس آن کشور را آورد؛ پذیرفتم. معلمان مدرسه دخترانه روشنگر آمدند و از سخت‏گیری آموزش و پرورش گله دارند.

    دو سه نفر برای پیشنهاد فروش اسلحه آمدند که این روزها خیلی زیاد است. هیأتی که از طرف آیت‏الله منتظری برای آشتی دادن گروههای معارض به افغانستان رفته بودند، آمدند. وضع جنگ داخلی بین این گروهها در افغانستان فاجعه است و تقریباً جهاد با کفاّر را فلج کرده است. موقتاً خاموش شده و پیگیری لازم دارد.

    آقای [محمدعلی] هادی آمد و برای شرکت در [اجلاس] اوپک مشورت کرد. آقای [محسن] رضایی اطلاع داد که عراق تپه‏ای در شمال و موضعی در جنوب را پس گرفته است. شب اطلاع داد که مجدداً آنها را عقب زده‏ایم.