خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • طرح محسن رضایی برای عملیات دربندیخان

طرح محسن رضایی برای عملیات دربندیخان

احمد وحیدی واسطه پیغام هاشمی به فرانسوی ها

  • چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۶۴

 

    تا بعد از ظهر در منزل بودم. خاطرات را نوشتم. با مسئولان جنگ درباره امور جنگ صحبت کردم. آقای وحیدی تلفن کرد و گفت اریک رولو فرانسوی برای پیگیری مسأله گروگانهای فرانسوی بدون ویزا وارد فرودگاه [مهرآباد] تهران شده و پیشنهاد کرد که در همان فرودگاه با او مذاکره شود و اجازه ورود ندهیم. گفتم اجازه بدهید ولی صحبت خیلی محدود باشد. چون به ما ربطی ندارد و اگر بخواهید کمک به فرانسه کنیم، فرانسه باید سیاستش را در مقابل ما عوض کند؛ با این سیاست خصومت‏آمیز که فرانسه با ما دارد چه توقعی دارید که ما در کاری که به خودمان مربوط نیست، دخالت کنیم؟

    فرانسوی‏ها در بحران افتادند. وزیر کشورشان استعفا داد و به نظر می‏رسد بحران گروگانهای لبنان به دنبال اخراج دو عراقی، سوسیالسیت‏ها را دچار شکست سختی در انتخابات هفته آینده خواهد کرد.

    عصر به مجلس رفتم. آقای محسن رضایی آمد. طرحی برای حمله محدود در سد دربندیخان به منظور صرف نظر کردن از فشار روی آنها برای ادامه عملیات در منطقه بوارین ارائه داد. در جلسه هیأت رئیسه مجلس، برنامه هفته آینده و تعطیلی عید [نوروز] مشخص شد. ستاد قرارگاه خاتم‏الانبیا جلسه داشت. گزارش وضع میدانهای جنگ را شنیدیم. برای تقویت بیشتر نیروها در سلیمانیه، نتوانستیم تصمیم بگیریم. سپاه سیاست واقعی‏اش را رو نکرد. مشکل کار در عدم هماهنگی سپاه و ارتش است. هر دو به تنهایی تصمیم می‏گیرند و کارایی ستاد هم کم می‏شود.

    شب مهمان آیت‏الله [موسوی] اردبیلی بودیم. وزیر نفت درباره مواضعمان در اوپک مشورت کرد. قرار شد قاطع روی قیمت بمانیم. نخست‏وزیر به خاطر کسالت شرکت نکرده بود. دیر وقت به خانه رسیدم. کنگرلو اطلاع داد، واسطه آمریکایی‏ها فردا به تهران می‏آید.