خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1364/ کتاب «امید و دلواپسی»

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1364/ کتاب «امید و دلواپسی»

  • چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۶۴

چهارشنبه 7 اسفند 1364   16 جمادی الثانی 1406   26 FEBRUARY 1986

    به مجلس رفتم، ولی برای پرداختن به امور جنگ در جلسه علنی شرکت نکردم. آقای یزدی جلسه را اداره کرد. در جنوب - در جبهه فاو - دشمن به طور کلی حرکتی نداشت. دیشب در درگیری ضربه خورده است.

    در جبهه شمال، نیروهای ما به پیشرفت و تحکیم مواضع می‏پرداختند. دشمن عکس‏العمل و مقاومتی نشان نمی‏دهد وخیلی عجیب است و تاکنون حتی خبر حمله را در شمال هم نداده است؛ یا در درون خودشان مسأله‏ای دارند و یا به خاطر ضربات شدیدی که خورده‏اند، آن چنان تعادل را از دست داده‏اند که نمی‏دانند چه کنند و یا دارند برای حرکت دیگری آماده می‏شوند.

    قرارگاه ابوالفضل(ع) در جنوب آماده شده ولی وزش باد متناسب نبود و عمل نکرده و منتظر وزش بادند. در شمال باز هم بین صیاد [شیرازی] و سپاه اختلاف نظر بروز کرده و مقداری از وقت و فرصت را دارند از دست می‏دهند. صیاد مایل نیست نیروهای ارتش را تحت فرمان سپاه بگذارد و مایل هست که خودش مستقلاً عمل کند. عصر [سرهنگ صیاد شیرازی] آمد، او را توجیه کردم. سپاه هم سیاست مخصوص خودش را دارد و مایل است قدرت نشان دهد.

    ظهر آقای عرفانی نماینده تالش آمد. از گرفتن زمین از قاضی شرع شهرداری تهران ناراحت است. آقای عطائی نماینده سنندج آمد. از لندن اطلاعاتی آورده بود، درباره نفوذی که عناصر طاغوتی و ضد انقلاب در خریدهای خارج ما دارند. گفتم گزارش مکتوبی بدهد.

    شب با سران دیگر قوا، مهمان آقای خامنه‏ای بودیم. درباره آینده جنگ صحبت کردیم. بحث در این بود که حالا که نقطه مهمی از عراق مثل فاو در دست ما است و ارتباط عراق با دریا قطع شده، بهتر این است که آتش‏بس را بپذیریم و با این اهرم برای گرفتن حقوقمان و سقوط صدام از طریق محاکمه اقدام کنیم و یا اینکه به جنگ ادامه دهیم تا صدام برود. به جایی نرسیدیم. قرار شد هفته بعد با حضور آیت‏الله منتظری و در خدمت امام بحث شود.

    از لبنان خبر رسید که چریک‏ها می‏خواهند اعلان کنند یک گروگان فرانسوی را به انتقام تحویل دو مسلمان عراقی از طرف فرانسه به عراق، اعدام کرده‏اند. گویا قبلاً او مرده ولی اعلان نشده بوده. آقای ولایتی [وزیر امور خارجه] که برای شرکت در کنفرانس خلع سلاح به ژنو می‏رفت، مشورت کرد.