خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • اخبار متناقض از ام الرصاص به هاشمی

اخبار متناقض از ام الرصاص به هاشمی

اعزام حسن روحانی برای بررسی میدانی

  • سه شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۶۴

    ساعت چهار صبح با صدای توپهای ضد هوایی اهواز از خواب بیدار شدم و دیگر نخوابیدم و به نوشتن اطلاعیه‏ها و گرفتن اخبار میدان جنگ پرداختم. اطلاع رسید که قرارگاه نجف، دیشب نیروهای خود را از جزیره ام الرصاص عقب کشیده، ولی آقای [محسن] رضایی از این خبر اظهار بی‏اطلاعی کرد و ضمناً اطلاع داد که دیشب دومین پایگاه موشکی عراق در فاو را تصرف کرده‏ایم و مشغول تحکیم مواضع دفاعی هستیم. وضع تهاجمی خوب است ولی مواضع دفاعی هنوز مستحکم نیست و خواست که از امکانات ارتش در جلب توجه ارتش عراق به نقاط دیگر جبهه استفاده شود.

    با رئیس‏جمهور نتیجه عملیات را در میان گذاشتم. اعلامیه‏های چهارم و پنجم قرارگاه را نوشتم و منتشر کردیم. اطلاع پیشرفت در محور فاو را دادیم. تا امروز صبح به خاطر گمراه کردن دشمن به هدف حمله، از این محور چیزی نگفته بودیم. آقایان سرهنگ سهرابی و سرهنگ کهتری، طرح عملیات در منطقه نفت شهر و مندلی را آوردند. ظهر آقای صیاد [شیرازی] آمد. با اینکه در انجام عملیات ناموفق بوده، روحیه‏اش خوب است و وعده داد که فردا برای تصرف جزیره بوارین توسط لشکر 77 اقدام خواهد کرد.

    عصر سایت هاگ در منطقه فعال شد و مدعی‏اند ده [فروند] هواپیمای عراقی را ساقط کرده‏اند. آقایان [محسن] رفیق‏دوست و [علی] شمخانی از خط مقدم آمدند و از دفع پاتک‏های عراق و تثبیت موقعیت و برنامه عملیات امشب گفتند. دکتر روحانی را به قرارگاه‏های فرعی فرستادم که از نزدیک وضع آنها را بررسی کنند. آقای [محسن] رضایی از استحکام نسبی در غرب اروند راضی است ولی از اشکالات انتقال وسایل سنگین می‏نالد. راهپیمایی امروز با شرکت بی نظیر مردم برگزار شده که مایه قدرت و استحکام نظام است.