خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • گلایه حزب‌الله لبنان از سپاه به هاشمی!

گلایه حزب‌الله لبنان از سپاه به هاشمی!

اعدام گروگانی که جرج بوش برای آزادی‌اش شرط گذاشت

  • چهارشنبه ۱۰ مهر ۱۳۶۴

    صبح زود به مجلس رفتم و گزارش‏ها را خواندم. مصاحبه‏ای درباره شهادت شهید اشرفی [اصفهانی] کردم. اعضای شورای حزب‏الله لبنان آمدند و از مراجعت آقای [علی اکبر] محتشمی[پور] به ایران و عدم همکاری سپاه در لبنان و نداشتن بودجه شکایت داشتند و استعفا کردند. در هر موردی توضیح دادم و آنها را راضی برگرداندم. مبلغ ده هزار دلار از کویت برای کمک به مبارزات لبنان رسیده بود که به آنها دادم.

    جلسه نمایندگان تهران برای استماع گزارش پیشرفت کار مترو داشتیم که معلوم شد پیشرفتی نکرده است. عصر آقای [محسن]کنگرلو [مشاور نخست‏وزیر] آمد و گفت واسطه نقل کرده که آمریکایی‏ها فرستادن سلاح را مشروط به تماس تلفنی "ویلیام با کلی" گروگان در لبنان با [جرج]بوش [معاون رئیس‏جمهور آمریکا] کرده‏اند. گفتم بگوید که ما چنین رابطه‏ای با ربایندگان نداریم و در صورتی که آمریکا حسن نیت خودش را ثابت کند، وارد مذاکره برای حل مشکل گروگانها می‏شویم. شب خبر رسید که همان فردی که آمریکا می‏خواهد [با او] تماس بگیرد از طرف سازمان جهاد اسلامی، به تلافی حمله اسرائیل به تونس اعدام شده است.

    هیأت رئیسه مجلس تا مغرب جلسه داشت. شام، رؤسای قوا در مجلس مهمان من بودند. به خاطر برخی از اختلافات، جلسه [سران قوا] پربار نیست. درباره جنگ، لبنان و خلیج‏فارس مذاکره شد. شب در مجلس خوابیدم. امروز هم به جزیره خارک حمله شده، اما خسارت کم بوده است. تقریباً هر روز حمله می‏شود.