خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • دستور امام به نخست وزیر درباره کابینه

دستور امام به نخست وزیر درباره کابینه

امتناع آیت‌الله خامنه‌ای از معرفی وزراء به هیات حکمیت

  • دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۶۴

    ساعت نه صبح برای مراسم تحلیف 500 قاضی جدیدالاستخدام به کاخ دادگستری رفتیم. آقای [موسوی]اردبیلی و آقای خامنه‏ای و من مختصراً صحبت کردیم. ساعت ده برای گذاشتن روپوش دندان به دندانپزشکی مجلس رفتم. وقت زیادی گرفت و تنظیم نیست. آقای [اکبر]ترکان مدیر عامل جدید صنایع نظامی آمد و گزارشی از وضع صنایع داد و درباره سیاست کار خود و مسائل مهم صنایع مشورت کرد.

    ظهر آقای [عباس]دوزدوزانی همراه جوان نابغه‏ای آمد که مدعی است در 16 سالگی و کلاس دوم ریاضی، در سطح فوق لیسانس می‏داند و اکنون هم در دانشگاه شیراز تدریس می‏کند. به او پیشنهاد شده برای تحقیقات به خارج برود. مسئولان احتمال خطر ربودن او را در خارج می‏دهند. آمده بود با من مشورت کند. قرار شد در داخل وسیله تحقیق او را فراهم کنیم.

    عصر اعضای کمیسیون برنامه پنج ساله و کارشناسان وزارت برنامه و بودجه آمدند. درباره برنامه دوساله آینده - که بقیه پنج ساله است - به توافق رسیدیم. آقای خامنه‏ای گفتند بعد از عدم توافق با نخست‏وزیر درباره وزرا، ایشان اقدام به ارجاع به هیأت حَکَم نمی‏کنند، بلکه نخست‏وزیر بکند. احمدآقا اطلاع داد که امام خواسته‏اند در معرفی کابینه تسریع شود. به نخست‏وزیر گفتیم که ایشان ارجاع نمایند.