خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1363/ کتاب «به سوی سرنوشت»

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1363/ کتاب «به سوی سرنوشت»

نگرانی نخست وزیر از عملکرد دادگاه لاهه *** تشکر هاشمی از پزشک معالج آیت‌الله منتظری

  • چهارشنبه ۱۲ دی ۱۳۶۳

    بعد از نماز تا ساعت نه صبح، کار کردم. قرار بود با وزیر بازرگانی و آقای [حبیب‏الله] عسکراولادی در دفتر امام، درباره کمیته صنفی و اختلاف وزیر و اعضای سابق کمیته [صنفی] جلسه داشته باشیم که من نرسیدم. رئیس جمهور، بعداً گفتند وزیر بازرگانی برای اقدام خودش، دلیل محکمی ندارد و سرسختی می‏کند؛ بهتر است کوتاه بیاید.

    سه نفر از پایگاه هشتم [شکاری خاتم] اصفهان آمدند. از تضعیف حزب‏الله و قدرت گرفتن لیبرالها گله داشتند و در جهت اظهارات آقای سرهنگ [عباس] بابائی بودند. دکتر قارون آمد. به خاطر معالجه کسالت آیت‏الله منتظری، از ایشان تشکر کردم. از وزیر بهداری جدید راضی است که نسبت به اطباء، سختگیر نیست. آقای بهرامی - نصیربزم - برای احوالپرسی و شغل فرزندش آمد.

    در جلسه نمایندگان تهران شرکت کردم [که به دلیل عدم حضور بیشتر نمایندگان، جلسه] به رسمیت نرسید. درباره حل مشکل زباله تهران و تهیه صنعت تبدیل زباله به کود، بحث شد. قرار شد آقای [سیدکمال الدین] نیکروش [نماینده تهران] رسیدگی کند و طرحی بیاورد.

    عده‏ای از روحانیون بندرعباس آمدند. عمده حرفشان در مخالفت با آقای احمدی امام جمعه بود؛ مدتها است که با او اختلاف دارند. ملاقاتشان با رئیس جمهور، لغو شده بود؛ ناراحت بودند. تلفنی، تجدید وقت کردم و به ملاقات رفتند.

    عصر، هیأت رئیسه جلسه داشت. قرار بود شب، مسئولان قوا در قم، مهمان آیت‏الله منتظری باشیم؛ به خاطر برف سنگین دیشب و امروز، لغو کردیم و به مجلس آمدند. درباره داوران جدید دادگاه لاهه و کیفیت کمک به فلسطینی‏ها بحث و تصمیم‏گیری شد. درباره جنگ هم بحث شد. آقای نخست وزیر از عملکرد کمیسیون ویژه دادگاه لاهه، به خاطر ترکیب آن، نگران است.