خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1363/ کتاب «به سوی سرنوشت»

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1363/ کتاب «به سوی سرنوشت»

هیچوقت قدرت مخالفان را بروز نده! *** توصیه متفاوت هاشمی به محسن رضایی

  • یکشنبه ۴ آذر ۱۳۶۳

 

    بعد از نماز، به مجلس رفتم. معمولاً اخبار ساعت هفت صبح را از رادیوی ماشین در بین راه می‏شنوم. در گزارشها، مطلب مهمی نبود. ضدانقلاب خارجی، روی اظهار ناراحتی تماشاچیان [مسابقه] فوتبال روز جمعه که به خاطر سمینار بسیج در ورزشگاه آزادی به امجدیه منتقل شده بودند، خیلی حساب باز کرده‏اند. الغریق یتَشَبَثُ بکُل حَشیش. در جلسه علنی فقط یک لایحه اصلاح قانون ثبت احوال انجام شد.

    در تنفس، آقایان روحانی و هادی درباره برنامه آقای محسن رضائی که در جلسه سه‏شنبه بنا است، توضیحاتی بدهد، مشورت کردند که می‏خواهند، در رد اظهارات او صحبت کنند؛ مخالفت کردم.

    نمایندگان شیراز برای سفر من به شیراز به مناسبت سالگرد شهادت آیت‏الله دستغیب اصرار داشتند؛ گفتم به خاطر اختلافات شیراز، آمدن من مشکل است.

    ظهر، آقای [سیدکاظم] اکرمی به دفتر آمد و درباره همکارانش و برنامه‏های دینی و زبان قومی ارامنه، مشورت کرد؛ اصولاً درحد تجویز قانون اساسی با آنها مماشات می‏شود؛ خودشان برنامه دینی‏شان را بنویسند و خارج از برنامه رسمی بتوانند از زبان ارمنی استفاده کنند.

    عصر، با [ووشه‏چیان] وزیر امور خارجه چین ملاقات داشتم. بیشتر درباره توسعه روابط بحث شد؛ از روسها بیشتر از آمریکائیها، ناراضیند. به آقای ولایتی گفتم به تقاضای نماینده سیستان توجه کند و برای باز کردن راه ورود آب بیشتر به سیستان به آنها کمک کنند.

    شب، آقای محسن رضائی آمد. از من می‏خواست در مراسم معرفی فرمانده سپاه مرکز که احتمال ابراز مخالفت از طرف بعضی‏ها می‏رود، شرکت کنم. گفتم صلاح نیست. نشان از ضعف شما و قدرت مخالفان است. قرار شد آقایان ساداتیان و اقبالی بروند. گزارشی از پیشرفت کار [تهیه مقدمات] عملیات و هم پیشرفت کار نصب موشک‏های اسکاد داد. آقای [بهزاد]نبوی هم، تلفنی از پیشرفت کار ساخت پلهای سنگین نظامی، اطلاع داد.

    تلفنی از آقایان [موسوی]اردبیلی و [آیت‏الله]خامنه‏ای که از سفر آمده‏اند، احوالپرسی کردم. به خانه آمدم. گزارشها را خواندم. اظهارات من در استادیوم آزادی درباره جنگ انعکاس وسیعی داشته است.