خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1363/ کتاب «به سوی سرنوشت»

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1363/ کتاب «به سوی سرنوشت»

نامه محرمانه جامعه مدرسین قم به هاشمی *** انتقاد بادامچیان از خطبه های نمازهاشمی

  • چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۶۳

    صبح زود بعد از نماز، مقداری در منزل کار کردم و ساعت هفت‏ونیم صبح، به مجلس رفتم؛ معمولاً در ایام یک ماه تعطیل تابستانی، یکشنبه‏ها و چهارشنبه‏ها به مجلس می‏روم. مسئول حراست و مسئول سپاه فرودگاه [مهرآباد] تهران آمدند و گزارشی از وضع حفاظت و کنترل دادند و نقاط ضعف را گفتند. [آقای رحمان رحیمی]نماینده پاوه و فرماندار پاوه آمدند. از وفاداری مردم اورامانات و از کمبودها و از گروه جدید »تحرک اسلامی« - که چند نفری منحرف تشکیل داده و به کوه زده‏اند - گفتند. پیشنهادی در مورد طرح احداث سد روی رودخانه مرزی - که سد دربندیخان عراق را تغذیه می‏کند - دادند.

    مدیران شبکه اول صداوسیما و مسئولان تولید آمدند؛ مفصلاً برای آنها، درباره تولیدات شبکه و اهتمام به مسائل فعلی و روز صحبت کردم. درباره حدود بخش خصوصی - که مسئله روز است - توضیحاتی دادم که اظهارات خطبه‏های جمعه‏ام را توضیح می‏داد.

    تماسهای تلفنی و نامه‏ها و مراجعات این هفته، نشان می‏دهد که در مورد اظهارات من در تفسیر اظهارات امام در مورد شرکت بخش خصوصی جوسازی وسیعی می‏کنند؛ با اینکه خود امام ابراز رضایت فرمودند. [اعضای] انجمنهای اسلامی معلمان آمدند. برای آنها مفصلاً صحبت کردم. سفیرمان در لهستان آمد و مدعی بود که آنها حاضرند به ما اسلحه و مخصوصاً موشک بدهند، ولی خریداران ما جدیت به خرج نمی‏دهند. آقای سعید اشراقی آمد و برای دو نفر زندانی از بستگانش شفاعت کرد.

    عصر، [جمعی از] رزمندگان سپاه آمدند. برای آنها مفصلاً صحبت کردم. درباره موج هواپیماربائی، تحلیلی دادم که این توطئه مشترک ضدانقلاب، عراق و کشورهای ارتجاعی جنوب خلیج فارس و استکبار جهانی علیه ما است. آقای [مرتضی]محمودی نماینده سابق قصرشیرین آمد؛ از تحریکات رقیبش در منطقه گله‏داشت و اجازه حمل اسلحه، برای حفاظت خودش می‏خواست.

    با [آقای صاحب‏زاده یعقوب خان] وزیر امور خارجه پاکستان ملاقات داشتم. درباره جنگ عراق، افغانستان و بلوچستان با ایشان صحبت کردم. آقای [غلامعباس]زائری [نماینده بندرعباس] کارگزار مجلس آمد. برای تعویض امام جمعه بندرعباس و تعیین وزیر آموزش و پرورش کمک می‏خواست. طلاها و پولهای رسیده برای کمک به جبهه را تحویلشان دادم که به مراکز مسئول برسانند.

    آقای [اسدالله] بادامچیان آمد. درباره اظهارات [خطبه‏های نماز] جمعه من انتقاد داشت و برای حل مشکل حزب [جمهوری اسلامی] و حل اختلافات پیشنهادهایی مطرح کرد؛ پیشنهاد کنار گذاشتن جناح خودشان و جناح مقابل و ابقاء جریان وسط را می‏داد؛ پیشنهاد کنار کشیدن من و آقای خامنه‏ای [از حزب جمهوری اسلامی] و به حال خود گذاشتن سه جریان موجود را.

    شب، سران قوا در منزل ما مهمان بودند. درباره پناهندگی مقام »سیا« [سازمان اطلاعات مرکزی] آمریکا به ایران و مسائل جنگ و هواپیماربائی و... بحث شد. از اقداماتی که بعد از واگذاری اختیارات دو هیأت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی و بنیاد تاریخ [انقلاب اسلامی] به من، انجام گرفته، گزارش دادم؛ تشکر کردند.

    امروز ظهر، هواپیماربایان قصد ربودن ایرباس دیگری را داشته‏اند، اما گاردی که اخیراً در هواپیماها گذاشته‏ایم، با آنها درگیر شده و چهار نفر را دستگیر و توطئه را کشف و ضربه‏ای کاری بر این توطئه وارد کرده‏اند. امروز عصر، آقای [عبدالکریم]شرعی آمد و نامه جمعی از [اعضای] جامعه مدرسین [حوزه علمیه قم] را آورد که محرمانه، انتقاداتی در جهت مخالفت با دولت از خطبه جمعه گذشته من - که از دولت حمایت کرده بودم - آورد. آیت‏الله خامنه‏ای اظهار تمایل کردند که نماز جمعه این هفته را اقامه کند؛ قبلاً به آقای امامی [کاشانی] محول کرده بودم. به آقای امامی اطلاع دادم و قرار شد ایشان بروند.