خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1363/ کتاب «به سوی سرنوشت»

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1363/ کتاب «به سوی سرنوشت»

  • جمعه ۱۹ مرداد ۱۳۶۳

جمعه 19 مرداد 1363

    صبح زود، با آقای طبسی به دیدار یک کارگاه قالیبافی جدید التأسیس آستان قدس رضوی و روستای توسعه یافته نمونه آستان قدس رفتیم؛ در آنجا برای مردم صحبت کردم. کارگاه با کیفیت خوبی، به عنوان نمونه اصلاح کارگاه‏های قالیبافی، درست شده است.

    ظهر، آقای [محمدمحمدی] ری‏شهری آمد. از سطح مطالبی که در کنگره [جهانی امام رضا(ع)] مطرح می‏شود، راضی نبود. می‏گفت [مطالب] سطحی و کم محتوی و تکراری است؛ ولی آقای طبسی قبول نداشت. [آقای ری‏شهری] می‏گفت مهمانها، از آقای طبسی گله دارند که برای همراهی با من، آنها را تنها می‏گذارد. به آقای طبسی تأکید کردم که بیشتر با مهمانها تماس داشته باشد. عصر، اعضای شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی استان خراسان آمدند. درباره حزب مذاکره کردیم و [آنها را] از اختلافات پرهیز دادم.

    آقای [محمدتقی]فلسفی و برادرش حاج میرزا علی آقا آمدند؛ برادر ایشان در مشهد، با انقلاب‏اسلامی همکاری ندارد. آقای [محمدتقی]فلسفی در صحن امام سخنرانی داشت. شب، روحانیون مشهد آمدند. عده زیادی بودند. طلبه‏ها، احساسات پرشوری ابراز کردند؛ برای آنها مفصلاً سخنرانی کردم.

    سپس هیأت بررسی مسائل حوزه آمدند و وضع حوزه مشهد را توضیح دادند؛ در حدود هفت هزار نفر، شهریه بگیر دارند. حدود پانزده میلیون تومان در هر ماه، خرج حوزه و شهریه [طلبه‏ها] است. دکتر [محمود]روحانی وزیر مشاور سابق آمد و ابراز آمادگی برای کار کرد. حرم مطهّر را شست‏وشو می‏کردند؛ از خلوتی آن استفاده کردم و به زیارت رفتم.