خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1363/ کتاب «به سوی سرنوشت»

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1363/ کتاب «به سوی سرنوشت»

  • سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۶۳

 سه شنبه 25 دی 1363

    در جلسه علنی لایحه حدود فعالیت بخش خصوصی، مطرح بود که کلیات آن تصویب شد. بعد از تنفس، اعضای کمیسیون برنامه و بودجه آمدند؛ درباره غیر واقعی بودن بخشی از درآمدها و کسری زیاد نامرئی بودجه گفتند و خودشان قبول دارند، که غیر عادی بودن وضعیت اقتصادی کشور متأثر از جنگ است که یک چهارم بودجه را می‏بلعد و اگر جنگ نباشد، بودجه متعادل است و درست نیست که در بحثها، این مطلب را ندیده بگیریم و یا ضعف‏های ناشی از جنگ را بزرگ جلوه بدهیم که باعث ضعف روحیه‏ها در جنگ و پشت جبهه خواهد شد.

    آقای کریمی، نماینده مرند آمد. از نهادهای انقلاب مرند گله داشت که با ایشان مخالفند. عصر، آقایان [بهزاد] نبوی، [محمد تقی] بانکی و [محسن] نوربخش آمدند. راجع به جنگ و لزوم تهیه بیشتر مقدمات عملیات برای پیروزی، صحبت کردند و از وزیر نفت گله داشتند که در فروش نفت، مسامحه می‏کند.

    آقای مجید انصاری آمد. از بهتر شدن وضع زندانها گفت و برای جذب زندانیان آزاد شده‏در جامعه، چاره‏جوئی داشت و بودجه بیشتری برای زندانها می‏خواست. گروهی از اعضای فدائیان اسلام آمدند. برایشان صحبت کردم.

    در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی شرکت کردم. بحث درباره گزینش دانشجو و وظائف شورا بود که ناتمام ماند. سپس جلسه‏ای با سران قوا داشتیم. درباره سفر نخست وزیر به ترکیه و آمریکای لاتین صحبت شد و توصیه کردیم که با ترکیه قرارداد احداث خط لوله نفت و گاز منعقد کنند. قرار شد، برای ملاقات و صحبت بیشتر امام با مردم برنامه‏ریزی کنیم.