خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی سال 1363 – به سوی سرنوشت

خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی سال 1363 – به سوی سرنوشت

  • چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۶۳

 چهارشنبه 28 شهریور 1363

    اول وقت به مجلس رفتم. تا ساعت هشت صبح، گزارش‏ها را خواندم. آقایان رضوی و داداشی آمدند. از برخورد مأموران دادستانی تهران، در ده روز بازداشتشان در رابطه با پرونده کشمیری [مربوط به بمب‏گذاری در نخست وزیری و شهادت رجایی و باهنر] و از سوءظن آنها به گروه رادیکال مجاهدین انقلاب اسلامی گله داشتند. آقای [عبدالله] عطائی نماینده سنندج آمد؛ بر لزوم توجه بیشتر به پیشمرگان مسلمان کُرد تکیه می‏کرد. از کارمندان مجلس که حکمشان به تأخیر افتاده، شکایت آوردند. مسئولان سپاه مجلس آمدند و از نامشخص بودن آئین‏نامه و مسئولیت‏های حراست و امنیت مجلس گله داشتند.

    با [آقای بنجامین مکاپا] وزیر امور خارجه تانزانیا، ملاقات داشتم. از کمک ایران به تانزانیا در فروش نفت نسیه ممنون بود و من هم روی کمک به کشورهای مستقل آزادیخواه آفریقا تکیه کردم. [آقای سراج الدین کازرونی] وزیر مسکن [و شهرسازی] آمد و گزارشی از وضع زمینهای موجود دولتی و متقاضیان داد. بر ضرورت تحویل زمین به متقاضیان برای رونق ساخت و ساز تأکید کردم. آنها تردید دارند که در تهران به طور وسیع زمین واگذار کنند؛ از مهاجرت و کثرت متقاضی و بحران مصالح ساختمانی می‏ترسند. عصر، به دفتر مرکزی روزنامه جمهوری اسلامی رفتم. برای کارکنان [روزنامه] صحبت کردم. چاپخانه مجهزی دارند نصب می‏کنند.

    شب، مهمان آقای [موسوی] اردبیلی [رئیس دیوان عالی کشور] بودیم. آقای [موسوی]اردبیلی از موضعگیری‏های من، بعد از اظهارات امام به هیأت دولت، متشکر بود. درباره وزیر آموزش و پرورش بحث شد که [آقای میرحسین موسوی] نخست وزیر و [آیت‏الله‏خامنه‏ای] رئیس جمهور توافق ندارند؛ مشکل خواهیم داشت. درباره کمک به کارکنان دولت بحث شد. من طرح تهیه مسکن برای بی‏مسکنان آنها را داشتم. قرار شد کمیسیونی روی این طرح کار کند. ساعت 12 شب به مجلس رفتم و خوابیدم.