خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • انتقاد حاج احمد آقا و تذکر هاشمی به وزارت خارجه

انتقاد حاج احمد آقا و تذکر هاشمی به وزارت خارجه

بازدید هاشمی از پل کمربندی کرج

  • جمعه ۹ شهریور ۱۳۶۳

    امام جمعه تهران، آیت‏الله خامنه‏ای، خودشان اقامه نماز جمعه کردند. ساعت ده صبح احمد آقا آمد. از وضع تبلیغات راکد ما در مورد هواپیمای مسافربری ربوده شده، انتقاد داشت؛ من هم تأیید نمودم. به وزارت خارجه گفتیم که مسئولی برای تعقیب جریان و خبرسازی و زنده نگه‏داشتن قضیه و فشار برمجامع بین‏المللی، معین کنند و به توصیه سازمان‏ملل در مورد اینکه ما سروصدا راه نیندازیم، توجه ننمایند. عراق به جای جوابگوئی به خاطر شرکت در هواپیماربائی، با زیارت بردن مسافران، دارد مانور تبلیغاتی هم می‏دهد. برای ناهار، در کرج مهمان آقای حسین روحانی بودیم. آقای [موسوی]اردبیلی هم با خانواده آنجا بودند. با بچه‏ها رفتیم؛ تا نزدیک غروب، آنجا در باغ آقای تحریریان ماندیم.

    آخر وقت، از پل عظیمی که برروی رودخانه کرج می‏زنند - که برای مسافران [تهران -] چالوس راه را نزدیک می‏کند و نیز از ترافیک کرج می‏کاهد - دیدن کردیم. دهانه پل، سیصد متر است. برای پایه‏های پل فقط چهار ستون بکار برده می‏شود. مهندس شهرستانی، مجری طرح می‏گفت که فقط چهار پل نظیر آن در دنیا طراحی شده است و با تکمیل تجربه آنها دارد به پایان نزدیک می‏شود. از سال 1357 تاکنون، کار آن ادامه دارد.

    شب، در دفتر با رئیس جمهور و آقایان صیاد شیرازی و [محسن]رضائی جلسه داشتیم. هریک، طرحهای جامع خود را برای جنگ توضیح دادند. طرح آقای صیاد مورد تردید قرار گرفت؛ کمی ناراحت شد. دیر وقت به خانه رسیدم.