خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1362/ کتاب «آرامش و چالش»

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1362/ کتاب «آرامش و چالش»

سرپرستی جواد لاریجانی بر صداوسیما چگونه لغو شد؟ *** جزوه اخوان المسلمین برای هاشمی

  • شنبه ۱ مرداد ۱۳۶۲

    جزوه‏ای درباره تاریخچه اخوان‏المسلمین خواندم. قرار بود اخبار جنگ را بگویند، اما تا ساعت هشت صبح، نگفتند. با آقای [رئیس جمهور] صحبت کردم؛ قرار شد تبلیغات پیروزی شروع شود. خوب برنامه‏ریزی شده است. برای عقد ازدواج فرزانه[هاشمی بهرمانی] برادر زاده‏ام با علیرضا پسر آقای [ابوالفضل]توکلی [بینا]، خدمت امام رفتم؛ عقد بسته شد. امام، باز بر غیر قانونی بودن دخالت سه قوه در اداره صداوسیما، تاکید کردند. گفتم، با توجه به اینکه پای برادرم محمد، در میان است، مناسب نیست که من دخالت کنم. ایشان گفتند، به خاطر برادر شما بودن، نباید مظلوم واقع شود و به صداوسیما آسیب برسد. [امام] از موفقیتهای جنگ، راضی بودند. ساعت هشت و نیم تبلیغات و اخبار پیروزیها، شروع شد.

    دفترم اطلاع داد که آقای [محمدجواد]لاریجانی - که پریشب از طرف شورای سرپرستی [صداوسیما] به سرپرستی موقت [این سازمان] منصوب شده است - می‏خواهد با من مشورت کند. گفتم، چون امام وارد ماجرا شده‏اند، من دخالت نمی‏کنم. آقای [سیدرضا]زواره‏ای و آقای [حسن]روحانی [نمایندگان مجلس در شورای سرپرستی صداوسیما] تلفن کردند. ناراحت بودند. قرار شد، استعفایشان را به دفتر من بسپارند. وقت ملاقات با امام، برای شورا[ی سرپرستی صداوسیما] خواستند. به امام پیغام دادم، نپذیرفتند. امام دستور دادند، تا تعیین تکلیف مدیر عامل، از طرف سران سه قوه، اخوی محمد، مسئول اداره سازمان صداوسیما باشد.

    عصر، جلسه رسیدگی به توزیع کالاها داشتیم و پیشرفتهایی نمودیم. لیستی از کالاهایی که باید، قیمتشان مشخص و کنترل شود، تهیه شد. جلسه‏ای هم با نمایندگان تهران برای بررسی و حل مشکلات [شهر] تهران داشتیم که به علت دیر جمع شدن و کمی فرصت، به جایی نرسید. شب در مجلس ماندم.