خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1362/ کتاب «آرامش و چالش»

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1362/ کتاب «آرامش و چالش»

توصیه نوروزی هاشمی به فرماندهان سپاه *** سفر هاشمی و آیت الله موسوی اردبیلی به نوشهر

  • سه شنبه ۲ فروردین ۱۳۶۲

    قرار گذاشته بودیم، برای استراحت با آقای موسوی اردبیلی به نوشهر برویم. آقای [میرحسین]موسوی [نخست وزیر] گفتند آنجا محل دنجی هست؛ آقای [ابوالحسن]الهبداشتی نماینده نوشهر هم از ما خواستند. پاسدارها جلوتر رفتند که در فرودگاه نوشهر منتظر باشند. ساعت سه ونیم بعد از ظهر با آقای [موسوی]اردبیلی از فرودگاه مهرآباد حرکت کردیم. هوا بد بود و هواپیما تلاطم داشت. بخشی از اعضای خانواده با ما بودند. در فرودگاه [نوشهر] امام جمعه و نماینده شهر و جمعی از پاسداران به استقبال آمدند. به محل اقامت موعود منتقل شدیم. معلوم شد بخشی از باغ کاخ شاه است که جدا کرده‏اند و مقر سپاه است. بخش دیگر آن را تبدیل به دانشکده نیروی دریایی کرده بودند.

    از همان اول معلوم شد که امکان استراحت در آنجا نیست، چون سپاهیان و مسئولان شهر ما را تنها نمی‏گذاشتند و برای خانواده هم جای مناسبی نداشتند. تا آخر شب مشغول گفت وگو بودیم و محل سکونت هم سالن کتابخانه سپاه بود.

    سپاهیان گزارش وضعشان را دادند و برای مقابله با تروریسم جنگل، کمک بیشتری می‏خواستند. به آنها گفتم موضوع خیلی مهم نیست و با تشکیل بسیج در روستاهای حاشیه جنگل، می‏توانند آنها را سرکوب کنند. می‏گفتند برای همان هم امکانات نمی‏دهند. امام جمعه، سپاه و دیگران، مسائل اختلافی روحانیون منطقه در دو خط محافظه‏کار و تندرو را مطرح کردند.

    بچه‏ها را به تماشای هتل انقلاب - هایت سابق - بردند؛ می‏گفتند خیلی مجلّل است. پاسدارها از بی مبالاتی خانمهای مسافر گله داشتند.