خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • جلسه سران قوا در دفتر آیت‌الله خامنه‌ای

جلسه سران قوا در دفتر آیت‌الله خامنه‌ای

تصمیم‌گیری درباره سیاست محاکمه اعضای حزب توده

  • چهارشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۶۲

    تا بعد از ظهر، در خانه بودم و بیشتر کتاب "منتخب‏الاثر" را برای خطبه روز جمعه در مورد حضرت قائم(عج) مطالعه می‏کردم. به نمایشگاه هفته معرفی مجلس رفتم؛ بد نیست. خود موزه جالب‏تر به نظرم آمد. تا ساعت شش بعدازظهر، جلسه هیأت رئیسه داشتیم. دکتر غروی به پیشنهاد آقای رئیس جمهور به دفترم آمد؛ برای معاینه در خصوص درد خفیفی که اخیراً در کمرم احساس می‏کنم. نظرش این شد که ستون فقرات سالم است و درد مربوط به عضلات است؛ دستور ورزش مخصوص داد. آقای الویری [نماینده دماوند] آمد؛ برای گرفتن اجازه رفتن به ایتالیا، برای کنترل خریدهای وزارت معادن [و فلزات]، برای فولاد مبارکه از طرف کمیسیون صنایع.

    اول شب در دفتر رئیس جمهور، جلسه‏ای با حضور سران قوه‏ها و احمدآقا، برای تصمیم‏گیری درباره سیاست محاکمه اعضای حزب توده داشتیم؛ قرار شد در شهرستانها، فعلاً محاکمه نکنند و صبر کنند تا در مرکز، دادگاه سران حزب تشکیل شود و تصمیم اتخاذ گردد. زمان محاکمه هم پس از اعلام آمادگی بازجوهای سپاه باشد.

    قرار شد، شورای عالی قضایی بخشنامه‏ای به دادگاه‏ها صادر کند تا اراضی مزروعی که قبلاً به کشاورزان واگذار شده، فعلاً تا تعیین تکلیف طرح اراضی در مجلس، در دستشان بماند و حکم به استرداد داده نشود. شام خوردیم و به مجلس برگشتم. قرار شد آقای خامنه‏ای فردا با امام ملاقات کنند و درباره زمینها و ستاد انقلاب فرهنگی و... با امام مذاکره نمایند. شب در مجلس خوابیدم.