خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • درخواست وزرای خارجه کویت و امارات برای سفر به ایران

درخواست وزرای خارجه کویت و امارات برای سفر به ایران

گزارش دکتر هادی به هاشمی از مذاکره با وزیر خارجه عربستان

  • پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۶۲

    صبح زود، دکتر[عباس]شیبانی آمد و کارت ملاقات امام برای بقیه افراد کنگره که ملاقات با امام نداشته‏اند، برایش گرفتم. با رئیس جمهور تلفنی صحبت کردم و جلسه‏ای که امشب داریم، قرار شد در دفتر امام باشد. تاییدّیه صلاحیت نامزدان شورای [مرکزی]حزب[جمهوری اسلامی] راذ توسط آقای [عباس]شیبانی به کنگره فرستادم. کمیسیون تطبیق شرایط، مرکب از من و آقای خامنه‏ای و آقای ربانی املشی، صلاحیتها را تصویب کرده است.

    مهدی با چند نفر از همکلاسیهایش که از جبهه برگشته‏اند، با اجازه مدرسه به ملاقات امام و سپس به ملاقات من آمدند. نعناهای باغچه را که عمدتاً محصول کشت خودم است، برای خشک کردن چیدم و بیشتر وقتم صرف مطالعه شد. چند روزی است که خسته و کمی افسرده‏ام.

    آقای ولایتی وزیر امور خارجه، تلفنی اطلاع داد که وزرای امور خارجه کویت و امارات می‏خواهند به ایران بیایند. با رئیس جمهور و من هم ملاقات می‏خواهند که درباره جنگ و نفت صحبت کنند. شب در دفتر امام با مسئولان درجه یک جلسه داشتیم. درباره نحوه مذاکره با دو وزیری که می‏آیند، تصمیم گرفتیم.

    آقای هادی، گزارش سفر و مذاکراتش را با وزیر خارجه عربستان سعودی داد؛ تمایل دارند که روابط حسنه داشته باشند. درباره نفت و مبارزه با اسرائیل و روابط با عراق و حج مذاکره و قرار شده ادامه یابد. خبر رسید که عراقیها به اندیمشک و دزفول موشک زده‏اند و جمعی شهید و زخمی شده‏اند. در این باره هم مذاکره کردیم. مطرح شد که راه جلوگیری [از حملات موشکی] مقابله به مثل است که ما هم شهرهای عراق را بزنیم؛ ولی امام مخالفند. دیر وقت به خانه آمدم.