خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • مخالفت امام با کار حزبی حاج احمد آقا

مخالفت امام با کار حزبی حاج احمد آقا

تاخیر عمدی شورای ائمه جمعه برای دعوت آیت‌الله خامنه‌ای

  • شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۶۲

 صبح زود فیلمبرداران و عکاسان برای تهیه فیلم و عکس از یک روز زندگی من آمدند؛ از منظره صبحانه خوردن در آشپزخانه و اتاق نشیمن و کتابخانه، عکس و فیلم گرفتند. خوشبختانه والده وهمیشره طیبه هم حضور داشتند، گرچه متأسفانه فاطی و فائزه ومحسن نبودند. مهدی ویاسر هم برای شرکت در برنامه، دیر به مدرسه رفتند.

    آقای قاضی عسکر یکی از مسئولان دبیرخانه شورای مرکزی ائمه جمعه آمد و توضیحاتی درباره حوادث سمینار اخیر داد و از خود در برابر تهمت جوّ ضد حزبی سمینار و تأخیر عمدی در دعوت از [آیت‏الله]خامنه‏ای دفاع کرد. ولی جوابی هم درباره نامه‏ای که برای امام تهیه کرده بودند، نداشت. نزدیک ظهر، سری به اردوگاه [منظریه] زدیم که بنا است کنگره حزب در آنجا برگزار شود. جای خوبی است .

    عصر آقای محسن رضایی، تلفنی اطلاع داد که طرحهای آینده جبهه‏ها آماده است. قرار شد فردا شب بیاورند. آقای [علی محمد]بشارتی تلفن کرد؛ اسامی متهمان نفوذی حزب توده در مجلس را خواست که به آقای محسن رضایی گفتم، بدهند. دونفر از اقلیتهای مذهبی در اعترافات توده‏ایها نام برده شده‏اند .

    عصر با احمدآقا راجع به جنگ صحبت شد و نظرشان این بود که بهتر است به طرف برقراری صلح برویم. از حملات موشکی عراق به شهرها نگران بود که روحیه مردم را پایین می‏آورد. از عکس‏العمل بازداشت توده‏ایها در رسانه‏های غربی راضی بود و هم از اعتبار و تقویت سیاست نه شرقی و نه غربی. مایل است که در شورای مرکزی حزب[جمهوری اسلامی] باشد و در کنگره کاندیدا شود، ولی امام نهی کرده‏اند. امام مایل نیستند، ایشان در جایی غیر از بیت کار کنند.

    از اقدام آقای طاهری [امام جمعه]اصفهان در سمینار ائمه جمعه علیه حزب انتقاد می‏کرد و می‏گفت به فکر است جبران کند و از اطرافیان آقای منتظری نگران بود و نگرانی امام را نقل کرد و قرار شد از امام بخواهد که پیامی برای کنگره حزب بدهند.

    اول شب آقای [حبیب‏الله]عسکراولادی [وزیر بازرگانی] به منزل آمد. از جوّی که علیه وزارت بازرگانی ساخته‏اند و سؤال یکصد نفر نمایندگان مجلس درباره برنج ناراحت بود و برای کیفیت برخورد مشورت نمود. بنا دارد با امام ملاقات کند و وضع را بگوید و معتقد است، ستاد بسیج [اقتصادی] و مخالفانش در موضوع برنج، توطئه و کارشکنی کرده‏اند.

    امروز عصر، دیپلماتهای اخراجی شوروی، ایران را ترک کردند. شورویها شروع به مقابله تبلیغاتی کرده‏اند. خداوند عاقبت کار را به خیر بگرداند و شر ابرقدرتها را از ما دفع نماید.