خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی سال ۱۳۶۰ / کتاب « عبور از بحران»

خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی سال ۱۳۶۰ / کتاب « عبور از بحران»

مشاهدات هاشمی از یک روز برفی تهران *** تحقیقات ماهواره‌ای کشور از کی آغاز شد؟

  • جمعه ۱۱ دی ۱۳۶۰

 عفت، فاطی و محسن، دیروز به رفسنجان رفته‌اند و مهدی و یاسر شب به مجلس آمدند و باهم به خانه آمدیم. امروز من مسئول حفاظت و اداره آن‌ها هستم. اول صبح، پس از نماز و نوشتن خاطره  دو روز گذشته، مشغول مطالعه گزارش‌ها شده‌ام  و بچه‌ها خوابیده‌اند. برف باریده و درخت‌ها، دیوارها، حیاط و جماران پوشیده از برف است، خیلی باصفاست. رادیو هم سرود می‌خواند. (تا اینجا را صبح نوشتم)

 آقای [محمد] امامی [کاشانی] نماز جمعه  را اقامه کردند و آقای [رسول] منتجب [نیا]، [نماینده شوش اندیمشک] سخنرانی قبل از نماز را؛ و در نماز امروز چهارصد نفر از زندانیان تروریست توبه کرده را آورده بودند که یکی از آن‌ها هم صحبت کرد. اقدام جالبی است  و در نوع خود بی‌نظیر.

 ضمن استراحت، موفق شدم، مقدار زیادی از جزوه‌های گزارش‌هایی  را مطالعه کنم. سفیر سوریه دریکی از این گزارش‌ها آمادگی کامل سوریه را برای همکاری با ایران و روی کار آوردن دولت مطلوب در عراق، پس از صدام، اعلام کرده است.

 بهره‌برداری یک فاز، از پنج فاز ماهواره تحقیقاتی که با رفتن آمریکائی‌هاراکد مانده‌بود، با حضور نخست وزیر شروع شد و نویدی است برای قدرت فنی‌ایران؛ و ده نفر کارشناس‌نفت را به لیبی فرستادیم که نمایش قدرت دیگری‌است. با عفت و آقای شیخ محمد هاشیمان‌تلفنی در رفسنجان صحبت کردم. شب صیاد [شیرازی] تلفنی اعلام کرد که امشب عملیات درخاک عراق داریم، [عملیات] کربلای 1.  از وزیر خارجه در سوریه استقبال خوبی شده. ظهر غذا از بیرون گرفتیم و شب، فائزه غذا درست کرد و علی و ناصراخوی زاده هم بودند.