خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی / سال ۱۳۷۶ / کتاب «سردار سازندگی»

خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی / سال ۱۳۷۶ / کتاب «سردار سازندگی»

موضوعات مورد بحث هاشمی در میهمانی افطاری رهبری

  • مرکز تحقیقات استراتژیک
  • یکشنبه ۱۴ دی ۱۳۷۶

یکشنبه ۱۴ دی ۱۳۷۶ // ۵ رمضان ۱۴۱۸// ۴ ژانویه ۱۹۹۸

 

جمعی از دست‌اندرکاران همایش رفع موانع جهانگردی آمدند. جمعی از علما، مثل آقایان دوانی، قاضی‌عسکر، معادیخواه، ابهری، رستگاری و... جزو آن‌ها هستند. آقای رستگاری از سوی جمع صحبت‌کرد؛ از رو متنی را خواند و توضیح دادکه از علما خواسته‌اند، به عنوان یکی از مسائل مورد بحث قرار دهند. من هم درباره اهمیت فرهنگی و اقتصادی و رفاهی جهانگردی ارز آوری، ایجاد شغل و تبادل فرهنگی و... صحبت‌کردم و قول حمایت دادم.

آقای فلاح، معاون ویژه سابق [وزارت] اطلاعات آمد. توضیحاتی از تغییرات در وزارت داد که زیاد نیست. فکر می‌کند، تحت فشار آقای خاتمی انجام شده است؛ منجمله آوردن آقای [حسام‌الدین] آشنا، داماد آقای دُری [نجف‌آبادی، وزیر اطلاعات]، به‌جای خودش.

آقای [رضا] امراللهی آمد. توضیحاتی در مورد دانشگاه علامه طباطبایی داد. اخیراً رئیس آنجا شده است. از حذف نیروهای کیفی در سازمان انرژی هسته‌ای شکایت‌کرد و از من برای دیدار از دانشگاه دعوت نمود. اصرار به رفتن من به مجلس [ششم] داشت و گفت، در جلسه [حزب] کارگزاران، به این موضوع تأکید شده است.

پیش از ظهر، آقای مُعزی آمد. از خدمات من قدردانی کرد و از اهمیت کارهای زیربنایی و تربیت مدیران شایسته گفت و حمایت از مدیران را مهم دانست و از سوءرفتار با شهرداری تهران شکایت کرد و برنامه توسعه جهانگردی را گفت.

عصر دکتر [حسن] روحانی، [رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام] آمد. درباره فعال‌کردن مرکز تحقیقات استراتژیک مذاکره‌کردیم. راجع به پیغام آمریکا و جواب آن صحبت شد و نیز درس آیت‌الله منتظری بعد از ماه رمضان‌که فکر می‌کند، علما خواهان درس‌دادن ایشان‌اند و احتمال هم هست‌که ایشان در درس، مسائل گذشته را مطرح‌کنند.

افطار میهمان آیت‌الله خامنه‌ای بودم. درباره پیشنهاد آقای [مصطفی] پورمحمدی در مورد سلاح‌های حساس و تبلیغات منفی روزنامه سلام در مورد ولایت فقیه و سفر مکه من و خرید گاز ترکمنستان و مسئله مذاکره با آمریکا که این روزها، مسئله روز است و ایشان به طور جدی، کمافی‌السابق مخالف‌اند و به آقای خاتمی گفته‌اند که در مصاحبه‌اش، به روشنی حساب دولت آمریکا را از ملت آمریکا جداکنند و اظهارات روز جمعه را هم در همین جهت گفته‌اند و از تبلیغ زیاد [شبکه خبری] سی‌ان‌ان احساس می‌کنند که برنامه‌ای در بین است، مذاکره کردیم.