خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی / سال ۱۳۷۶ / کتاب «سردار سازندگی»

خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی / سال ۱۳۷۶ / کتاب «سردار سازندگی»

تیم فوتبال ایران، با استقبال وسیع مردم، از استرالیا مراجعت‌کرد.

  • سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۷۶
نگرانی های محمد هاشمی پیش برادر بزرگتر

سه‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۷۶//۱ شعبان ۱۴۱۸ // ۲ دسامبر ۱۹۹۷

 

آقای دکتر [عیسی] کلانتری آمد. گزارش وضع کشاورزی را داد و از کم‌توجهی دولت به سازندگی و طرح‌های مهم، اظهار نگرانی کرد و گفت، طرح نیشکر خوزستان هم تعطیل است و بناست کارگران مرخص شوند و طرح‌های آبیاری تحت فشار، به‌کلی فراموش شده و صنایعی که برای آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند، در خطر ورشکستگی‌اند. بودجه سال آینده را کم‌کرده‌اند و خطر رشد بیکاری و اُفت تولید و سپس تورم وحشتناک در پیش است. نیز از آثار منفی طرح مسئله ثروت‌های بادآورده گفت و از من تشکرکرد که با خطبه جمعه گذشته، بحران روحی مردم را تسکین دادم. گفت، اگر وضع چنین باشد، مشکل است که بشود کار وزارت را ادامه دهد. گفت، تسهیلات چایکاران را نمی‌دهند و به کشاورزان برای خرید تراکتور و کمباین هم وام نمی‌دهند. در مقابل از بارندگی به موقع امسال اظهار خوشحالی‌کرد که پس از دو سال خشکسالی، امید دارندکه امسال وضع جز در اردبیل و آذربایجان شرقی، خوب باشد.

آقای [اصغر] ابراهیمی، [مدیرعامل سابق شرکت مترو] آمد. از من تشکرکرد که اجازه دادم، محسن مسئولیت مترو را بپذیرد و کار مترو که راکد شده بود، فعال شود. چون چند ماه است که به خاطر مخالفت با او، اعتبارات را قفل کرده بودند؛ در عین حال تذکراتی داد که به محسن بگویم، مواظب باشد که‌کلاه سرش نگذارند. برای همکاری با محسن، اظهار آمادگی‌کرد، به شرط اینکه در هیأت‌مدیره باشد و سوابق و خدمات خودش را توضیح داد.

اخوی محمد، برای مراسم سالگرد والده در جمعه آینده در قم آمد و از شرایط سیاسی و اقتصادی اظهار نگرانی کرد. عصر آقای [حسین] محلوجی آمد و مثل آقای [عیسی] کلانتری، از عدم توجه دولت به عمران و سازندگی اظهار نگرانی کرد و گفت، اگر همین وضع ادامه یابد، به بحران برمی‌خوریم؛ چون به تدریج تولید و اشتغال ضربه می‌خورد و توقع مردم زیاد می‌شود. برای ادامه کار احیای آثار باستانی کاشان استمدادکرد.

امروز کار کارشناسان ارشد سازمان کنفرانس اسلامی در تهران شروع شد. تیم فوتبال ایران، با استقبال وسیع مردم، از استرالیا مراجعت‌کرد. در پاکستان، بحران اوج‌گرفته و رئیس‌جمهور آقای نواز شریف استعفا داده است. به دنبال سقوط دولت هند و تشنج در بنگلادش، وضع منطقه بحرانی است.