خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی / سال ۱۳۷۶ / کتاب «سردار سازندگی»

خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی / سال ۱۳۷۶ / کتاب «سردار سازندگی»

  • شنبه ۱ آذر ۱۳۷۶

شنبه ۱ آذر ۱۳۷۶//۲۱ رجب ۱۴۱۸ // ۲۲ نوامبر ۱۹۹۷

 

در مجمع تشخیص مصلحت نظام، مقدمه بررسی مصادیق سیاست‌های کلی نظام را تصویب کردیم. بعد از جلسه، آقای [محمد] یزدی، [رئیس قوه قضاییه] آمدند. از وضع اکثریت جامعه مدرسین [حوزه علمیه قم]، نسبت به آیت‌الله منتظری، در رابطه با مسئله رهبری، گله‌دارند که خطر را جدی نمی‌گیرند. با آقای [عباس واعظ] طبسی، درباره مشکلاتی که ممکن است از ناحیه اقدامات اخیر آقایان منتظری و آذری [قمی] پیش بیاید و ضررهای شکسته شدن اُبهت رهبری مذاکره کردیم.

عصر آقای [حمیدرضا] آصفی، سفیرمان در فرانسه آمد. بعد از ماه‌ها ماندن اجباری در تهران، عازم فرانسه شده است. گفت، به این نحو که مشکل سُفرای اروپایی حل شد، دو سه ماه پیش نیز قابل‌حل بود؛ اگر این مقدار امتیاز می‌دادیم که قبول نکردم و گفتم به‌صورت خوبی حل شد و خود آن‌ها هم به پیروزی ایران اعتراف کردند. از وضع اختلافات داخلی راجع به رهبری، اظهار نگرانی کرد. معتقد است، این برخوردهایی که با آیت‌الله منتظری می‌شود، نفعی ندارد و اکثریت مردم، تحت تأثیر این نحو تبلیغات قرار نمی‌گیرند و حتی نامه امام هم تأثیر جدی علیه آقای منتظری نخواهد داشت؛ به‌خصوص رفتار صداوسیما.

آقای کمال خرازی، [وزیر امور خارجه] آمد. گزارش سفر به کشورهای عربی جنوب را داد؛ خیلی راضی است، به‌خصوص از گرم شدن روابط با عربستان. گفت دوستی آن‌ها با من، عامل مهمی است و احترام زیادی برای من قائل‌اند. از نحوه حضور رهبری در اجلاس [سران سازمان] کنفرانس اسلامی برای سخنرانی در اول کار، اظهار نگرانی کرد. فکر می‌کند، میهمانان آن سبک را نپسندند. گفت، در مذاکره‌ای که با رهبری کرده، به دنبال مذاکره قبلی آقای خاتمی، [رئیس‌جمهور] با ایشان، احساس کرده که رهبری به چانه زدن دولت حساس شده‌اند و خواست که من به نحوی کمک کنم.

شب را در دفترم ماندم. در گزارش‌ها، خبر تظاهرات مردمی در حمایت از رهبری و علیه آیت‌الله منتظری در اکثر شهرها، با وسعت پخش می‌شود. در گزارش‌های امروز هم پخش غالب اخبار حمایت‌های مردمی و ارگان‌ها و شخصیت‌ها از رهبری، چشمگیر است.

شب آقای [برهان‌الدین] ربانی، رئیس‌جمهور افغانستان آمد. وضع خودشان را کمبودها و مشکلات و نیازها و به‌خصوص در زمستان و عدم کمک روسیه بر اساس قرارها را گفت. دو روز در بیمارستان در تهران، تحت معاینه بوده؛ مشکل عروق دارد که باید مراقبت شود.