خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی / سال ۱۳۷۶ / کتاب «سردار سازندگی»

خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی / سال ۱۳۷۶ / کتاب «سردار سازندگی»

منتظری مخالفت با رهبری راوظیفه شرعی می داند و باقی ماجرا !!!

  • چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۷۶

 چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۷۶ // ۱۸ رجب ۱۴۱۸ // ۱۹ نوامبر ۱۹۹۷

 

آقای [سیدحسین] موسویان، سفیرمان در آلمان، همراه دکتر [ایرج] یزدان‌بخش و دکتر ندیمی، از [جامعه استادان و متخصصان] ایرانیان مقیم آلمان آمدند. در مورد طرح تأسیس یک شهر پیشرفته و مرکز تحقیقات در کویر اردستان کاشان [= طرح خداشهر] با امکانات ایرانیان خارج از کشور توضیح دادند؛ استقبال کردم. معلوم شد، زمینی هم توسط فرماندار آنجا به آنها معرفی شده است.

آقای [محمدرضا] عباسی‌فر، معاون رئیس قوه قضاییه آمد. از کمک به خودش و نیز نقش من در انقلاب تقدیرکرد و خواست‌که برای پیشرفت قوه قضاییه و شورای نگهبان و رفع نواقص آنها اقدامی بکنیم.

آقای [مسعود] کرباسیان، معاون جدید امور بازرگانی وزارت نفت آمد. از خدمات خود در وزارت بازرگانی، با سیاست‌ها و حمایت‌های من و از برنامه خود در پُست جدید گفت. تأکیدکردم که از منابع خوب و ارزان چین و روسیه، برای تجهیزات قطعات صنایع نفت بیشتر استفاده‌کنند و رقابتی بین آنها و غرب به وجود آورند و نیز خواستم به پرونده نابسامانی‌هایی‌که در برنامه خرید و انبارداری وزارت نفت است و بازرسی ویژه [رئیس‌جمهور] بررسی‌کرده، رسیدگی‌کنند و اشکالات را برطرف نمایند.

آقای دُری [نجف‌آبادی] و آقای فلاح از وزارت اطلاعات خبر دادند که امروز اجتماع عظیمی از مردم و طلاب در مسجد اعظم و صحن‌ها و اطراف به دعوت جامعه مدرسین و مدیریت حوزه، برای حمایت از رهبری و سرکوب حرکت آقایان منتظری و آذری [قمی]، تشکیل شده است.

بعد از سخنرانی‌آقای [عبدالله] جوادی‌آملی، مردم به دفتر آیت‌الله منتظری حمله‌کرده و حسینیه و دفتر را تصرف نموده‌اند و شعارهای تند و موهنی هم می‌دهند. سپس همین کار را با دفتر آقای آذری [قمی] کرده‌اند. آقای منتظری هم حاضر نشده از خانه بیرون برود و نگران حوادث بعدی‌اند.

عصر دکتر [حسن] روحانی آمد و گفت، در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، در حد اجتماع و تظاهرات مردمی مورد تأیید بوده، ولی با تصرف دفتر و تعرض به مرکز آنها و دخالت سپاه و... موافقت نشده؛ گویا از سپاه اصفهان و تهران برای اقدامات رفته‌اند و دفتر رهبری می‌گوید به آنها ربطی ندارد. آقای [سیدعبدالکریم] موسوی‌اردبیلی، تلفنی پیغام داده‌اندکه جلوی این بی نظمی‌ها گرفته شود.

آقای [عبدالله] نوری، وزیر کشور به محسن گفته، امروز آقایان [ابراهیم] امینی و [سیدحسن] طاهری خرم‌آبادی و... از سوی جامعه مدرسین [حوزه علمیه قم]، با آیت‌الله منتظری ملاقات‌کرده‌اند و از ایشان خواسته‌اند که دست از مخالفت با رهبری بردارند که نپذیرفته‌اند و گفته‌اند وظیفه شرعی می‌دانند.

با آقای [حسن] روحانی، درباره نحوه راه‌اندازی ساختمان جدید مرکز تحقیقات استراتژیک و مشکلات آینده نظام صحبت‌کردیم. دکتر روحانی‌گفت‌که سردار [عزیز] جعفری از کادرهای مرکز سپاه، جریانات اطراف خانه آقای منتظری را اداره کرده و آقای دُری گفت، دو اتوبوس آدم از اصفهان آمده‌اند.