خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی / سال ۱۳۷۶ / کتاب «سردار سازندگی»

خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی / سال ۱۳۷۶ / کتاب «سردار سازندگی»

خاتمی در ماشین هاشمی از چه موضوعاتی گفت که از رهبری اجازه گرفتند؟!

  • شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۷۶

 

شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۷۶// ۱۵ ذیقعده ۱۴۱۸// ۱۴ مارس ۱۹۹۸

 

تا ساعت ده صبح کارها را انجام دادم. آقای سیف‌الله داد، معاون سینمایی وزارت ارشاد آمد. از خدمات گذشته دولت سازندگی به سینماگران قدردانی کرد؛ به‌خصوص از دوبار اسم بردن فیلم «بازمانده» خودش در نمازجمعه تهران که به خاطر مسئله فلسطین مطرح کردم. اجازه گرفت، جمعی از سینماگران را به دیدار بیاورد که تذکراتی بدهم. از کمبود سالن سینما و نیز داستان‌های مناسب برای سوژه فیلم در ادبیات ایران گفت.

آقای زینعلی، طلبه‌کشکویی‌که فرزند کارگر خانواده مرعشی است آمد، برای مسکن و شغل استمدادکرد و از بنیاد جانبازان انتقاد داشت. کمیسیون زیربنایی جلسه داشت، ولی به‌جای بحث در دستور، با توضیح در وضع عربستان سعودی‌گذشت. بعد از جلسه آقای [محسن] رضایی، [دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام]، از رشد اختلافات و تضعیف موقعیت ولایت‌فقیه با ایجاد شبهه‌های زیاد، اظهارنگرانی‌کرد.

آقای [عبدالرضا] همتی، رئیس بیمه مرکزی آمد. گزارشی از رشد ضعیف بیمه داد و برای تحصیل اجازه واگذاری بیمه به بخش خصوصی استمداد کرد و در مورد پذیرش سمت معاونت یا ماندن در همین سمت، مشورت نمود.

عصر آقای شفیعی از وزارت اطلاعات آمد و گزارشی از پرونده سوء استفاده بعضی از معاونان در وزارت کشاورزی و نیز وضع انتخابات میان‌دوره‌ای در تهران دادکه خیلی خلوت بوده است و جلو افتادن نامزد مؤتلفه در مقابل نامزدان جناح طرفدار رئیس‌جمهور و مجمع روحانیون مبارز، برخلاف انتظار و تبلیغات سنگین آن‌ها بود.

شب در جلسه سران سه قوه در دفتر آقای [محمد] یزدی، [رئیس قوه قضاییه] شرکت کردم. آقای یزدی، گزارش مذاکره با رهبری را داد که منجر به‌کسب اجازه برای محاکمه یا بازداشت شهردار تهران شده است. پیشنهاد کرد که رئیس‌جمهور، شهردار را عوض‌کندکه محاکمه، باعث تضعیف موقعیت مقام شهرداری نشودکه نپذیرفتیم و گفتیم، مصلحت نیست و ممکن است باعث تشدید اختلافات شود؛ با توجه به اینکه ظاهراً جرمی در کار نیست و نهایتاً تبرئه خواهد شد.

در راه خانه، آقای خاتمی به ماشین من آمد و گفت، به رهبری پیشنهاد داده‌اند که اجازه بدهند در مسئله مبارزه با مواد مخدر با آمریکا، مذاکره و تبادل اطلاعات شود؛ ایشان نپذیرفته‌اند. از سخت‌گیری رهبری‌گله داشت. پیشنهاد داشت، دسته‌جمعی با ایشان مذاکره کنیم.