خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی / سال ۱۳۷۶ / کتاب «سردار سازندگی»

خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی / سال ۱۳۷۶ / کتاب «سردار سازندگی»

همه مسئولان عربستان منتظر هاشمی رفسنجانی و مخالف تاخیر انجام سفر هستند.

  • شنبه ۱ فروردین ۱۳۷۷

جمعه ۱ اسفند ۱۳۷۶ // ۲۲ شوال ۱۴۱۸// ۲۰ فوریه ۱۹۹۸

 

محسن برای برنامه سفر آمد. لیست همراهان را نیز آورد. خیلی زیاد شده‌اند وبه‌خصوص خانم‌ها و بچه‌ها که مسئولیتی در سفر ندارند و فقط برای زیارت عُمره می‌آیند؛ ناراحت شدم. مقداری برای علاج صحبت‌کردیم؛ راه‌حل‌هایی مثل اینکه زن‌ها را به‌طورکلی حذف کنیم. یا بچه‌ها را حذف‌کنیم، یا زن‌ها را یکسره به مدینه بفرستیم و ریاض نبریم، ولی در عمل هریک از آن‌ها اشکالاتی داشت.

تلفنی با آقای نوری [شاهرودی، سفیر ایران در عربستان سعودی] در ریاض، برای تغییر برنامه و یا عقب‌انداختن سفر به خاطر احتمال بروز جنگ صحبت‌کردم. عصر اطلاع داد که با آقای امیرعبدالله، [ولیعهد عربستان سعودی]، مذاکره‌کرده و آن‌ها موافق با تأخیر سفر نیستند. برای اقامه جمعه به دانشگاه تهران رفتم. خطبه‌ای درباره داستان‌های قرآن و خطبه‌ای در مسائل روز، من‌جمله بحران عراق ایرادکردم.[1]

عصر بچه‌ها اعلان‌کردندکه اگر ناراضی‌ام، حاضرند در سفر همراه نباشند، ولی آقای نوری [شاهرودی] اطلاع دادکه خانواده امیرعبدالله، به مناسبت حضور خانم‌ها، برنامه‌ای ترتیب‌داده و مناسب‌نیست‌که نباشند. دکتر [محمدعلی] هادی، [سفیر سابق ایران در عربستان سعودی] آمد و با توجه به اظهارات آقای امیرعبدالله، قانع شدکه سفر انجام شود. دکتر [حسن] روحانی، [دبیر شورای عالی امنیت ملی]، تلفنی برای آمدن کسب‌نظرکرد؛ به خودش واگذار کردم. باتوجه به سنگین‌شدن هیأت، ترجیح می‌دهیم‌که نیایند.

خانم [شهلا] حبیبی، تلفنی مشکل نامزدی‌اش در انتخابات را گفت؛ هنوز حل نشده است. آقای معلم، پاسدارمان‌که در دادگاه محکوم به پرداخت دیه به بازمانده بستگان همسرش شده‌که در حادثه رانندگی‌کشته شده بودند، آمد و استمدادکرد. مشکل را با کمک، حل کردم.

در گزارش‌ها، تصویب شورای امنیت [سازمان ملل]، در مورد بالابردن سهمم فروش نفت عراق به دو برابر، موردتوجه است؛ هم برای تشویق‌عراق برای همکاری با سازمان‌ملل و هم تأثیر منفی‌که در قیمت ناچیز نفت خواهدگذاشت.

 

[1]  - متن کامل هر دو خطبه در همین سایت آمده است.