خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال ۱۳۷۵ / کتاب «سردار سازندگی»

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال ۱۳۷۵ / کتاب «سردار سازندگی»

روزی که هاشمی به کروبی وقت ملاقات نداد!!

  • تهران
  • یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۷۵

یکشنبه 5 اسفند 1375 //15 شوال 1417 // 23 فوریه 1997

 

 آقایان [محمدرضا] توسلی و [مهدی] کروبی، وقت ملاقات فوری می‌خواستند که امروز میسر نشد؛ لابد برای انتخابات است. [آقای اکبر ترکان]، وزیر راه [و ترابری]، همراه مدیران [شرکت هواپیمایی] هما و سایر بخش‌های [سازمان] هواپیمایی آمدند. وزیر و آقای [سیدحسن] شفتی، [مدیرعامل شرکت هما]، گزارش طولانی از عملکرد دادند. من هم براساس گزارش آنها، دربارة پیشرفت‌ها و موفقیت‌ها، در مدیریت و ساخت و خودکفایی صحبت کردم[1] و نشان لیاقت [و مدیریت] به آقای شفتی دادم.

آقای آشیخ حسن صانعی، [رئیس بنیاد 15 خرداد] آمد. گزارش عملکرد بنیاد 15 خرداد را داد؛ در خصوص ساخت مدرسه و خانه بهداشت در روستاها و کمک به خانواده‌های شهدا، با بیش از دویست فروشگاه که کالاهای با سوبسید [= یارانه] به آنها می‌دهند. از مدیریت بعد از من، با اعلان‌خطر، اظهارنگرانی‌کرد. یاد دوران حیات امام کردیم. مخصوصاً از ابتدای شروع مبارزه تا امروز که معمولاً همراه و همفکر بودیم؛ مشکلات زمان بنی‌صدر و تلاش‌ها برای خروج امام از حالت انزوای قبل از مبارزه نیز مطرح شد.

آقای [حسین] محلوجی، [وزیر معادن و فلزات] آمد. گزارش پیشرفت طرح‌های فولاد و مس و سنگ آهن و آلومینیوم و فولاد آلیاژی و سرب و روی و فسفات را داد و برای مصرف بعضی از هدایای مصرفی، اجازه گرفت. اخوی محمد، [معاون اجرایی رئیس‌جمهور] آمد. راجع به انتخابات صحبت شد.

عصر در جلسه هیأت دولت، راجع به تاریخ انتخابات و نحوه رأی‌گیری و شمارش بحث شد که ناتمام ماند. جناح روحانیت، طالب دوم خرداد است که در روزهای بعد از عاشورا و در محرم است و جناح مقابل، 16 خرداد را می‌خواهد که بعد از ایام رحلت امام است و شورای نگهبان که حق قانونی دارد، با دوم خرداد موافق است و رهبری هم گرچه به فرض 16 خرداد مایلند، اما نمی‌خواهند دستوری بدهند. در جلسه شب قبل، این نظر را گفتند. امشب هم تکرار کردند و نظراتشان را به آقایان [احمد] جنتی، [دبیر شورای نگهبان] و [علی‌محمد] بشارتی [وزیر کشور] گفته‌اند؛ ولی چون دستور نداده‌اند، شورای نگهبان به نظر خودش عمل می‌کند. چند مصوبه هم در جلسه داشتیم.

شب میهمان آیت‌الله خامنه‌ای بودم. دربارة مسأله [اخراج] سفیرمان در ترکیه صحبت کردیم؛ قرار شد مقابله به مثل کنیم. دربارة زمان انتخابات هم قرار شد دخالتی نکنیم. دربارة دعوت از سران کشورهای اسلامی، برای [سازمان] کنفرانس اسلامی، قرار شد ابتدا از چند دولت مهم‌تر دعوت کنیم. دربارة سفر ایشان به خوزستان و حضور من در بوشهر و طرح‌ها و کارها و دربارة خشکسالی و احتمال کمبود آب در تهران و راه‌های پیشگیری و نیز شرح مذاکره با آقای روحانی، صحبت‌کردیم.

سرشب آقای [علی] فلاحیان، [وزیر اطلاعات] آمد و گزارش سفر به روسیه و ارمنستان را داد. آقای [حسن] روحانی، گزارش مذاکره با رهبری در مورد انتخابات را تلفنی داد که پیشرفتی نداشته؛ با اظهار تمایل به شور و هیجان بیشتر در انتخابات، برای حضور مردم.

 

[1] - در بخشی از این سخنرانی آمده است: «بحمدلله حرکت‌های بسیار سریعی انجام گرفته است که امروز ما 45 فرودگاه فعال در کشور داریم و 20 فرودگاه جدیدی را داریم می‌سازیم. اینکه کریدورهای پرواز را به سرعت داریم توسعه می‌دهیم و اینکه در فکر ساخت هواپیما هستیم و گام‌های بزرگی هم برای این نیاز واقعی روز و ضروری زمان‌مان برداشته‌ایم و خیلی چیزهای دیگری که در این بخش اتفاق افتاده است، از نشانه‌های بالندگی کار است. اوایل انقلاب، واقعاً نگران بودیم که این بخش دچار رکود شود، ولی حقیقتاً دیگر آن نگرانی‌ها برطرف شد.» رجوع‌کنید کتاب «هاشمی رفسنجانی، سخنرانی‌های 1375»، دفتر نشر معارف انقلاب، 1397.