خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال ۱۳۶۸/ کتاب «بازسازی و سازندگی»

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال ۱۳۶۸/ کتاب «بازسازی و سازندگی»

توصیه هاشمی به حزب‏ الله لبنان *** حذف حزب کمونیست از قانون اساسی روسیه

  • پاکستان
  • دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۶۸

 

دوشنبه 30  بهمن  //   23 رجب  1410//   19 فوریه  1990

پس از نماز تا ساعت نه صبح کارها را انجام دادم. دکتر [عباس] شیبانی آمد. تذکراتی درباره مجلس و دولت داد. آقای اسلم بیگ رئیس ستاد [مشترک] ارتش پاکستان و فرماندهان سپاه آمدند. با او گرم گرفتیم. اعلان آمادگی همکاری نظامی وسیعی دارند. نگران بروز جنگ با هند بر سر کشمیر هستند. توصیه کردم که سعی کنند جنگ نشود.

[آقای لی بن سو] وزیر انرژی و منابع طبیعی کره جنوبی آمد. صحبت‌ها درباره همکاری بیشتر در بازسازی ایران بود. سه نفر از [مسئولان] حزب‌الله لبنان آمدند. از درگیری‌هایی که با امل دارند دفاع کردند و خودشان را مدافع قلمداد نمودند. گفتم جنگ را نهایتاً به ضرر می‌دانم. امکان تدارک جنگ طولانی ندارند و ما هم فقط از طریق سوریه دسترسی داریم و سیاست سوریه بر تقویت حزب‌الله در مقابل امل نیست؛ علاوه بر اینکه اختلافات خونین بین شیعه، مانع از وحدت آینده شیعه در مقابل رقبیان خواهد شد.

آقای [علیرضا] علوی تبار آمد. خواستار تقویت جبهه‌ها شد و حکم مشاورت خواست و تذکراتی در امور کشور داد. دکتر ولایتی آمد. درباره گروگان‌های آمریکایی و مسائل لبنان مذاکره و تصمیم‌گیری شد. با اینکه ما دخالت و مسئولیتی در مسأله گروگان‌ها نداریم، توقعات زیادی از ما به خاطر نفوذمان در لبنان دارند.

عصر شورای اقتصاد جلسه داشت. درباره قیمت کالاها و اضافه کردن حقوق کارگران تصمیم‌گیری شد. بحث سیاست ارزی مطرح شد، اما ناتمام ماند. شام را مهمان من بودند. به خانه آمدم.

 به آقای [احمد] جنتی [رئیس سازمان تبلیغات اسلامی] تلفنی گفتم که برای سالگرد شهید مطهری، ستادی تأسیس کنند؛ بودجه خواست. آقای [محسن] رضایی برای بودجه سپاه تلفنی استمداد کرد و آقای [محمد موسوی] خوئینی‌ها برای بودجه مرکز تحقیقات استراتژیک. در اخبار، حذف حاکمیت انحصاری حزب کمونیست شوروی از قانون اساسی روسیه قابل توجه است.