خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1367/ کتاب «پایان دفاع ، آغاز بازسازی»

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1367/ کتاب «پایان دفاع ، آغاز بازسازی»

  • شنبه ۱۱ تیر ۱۳۶۷

 

شنبه 11 تیر   |    17 ذیقعده 1408                                2 جولای 1988

ساعت هشت صبح در دفترم، جلسه‌ای با حضور اعضای ستاد کل [نیروهای مسلح] تشکیل شد. نخست وزیر، دکتر روحانی، [سید حسن]  فیروز آبادی، [بهزاد] نبوی، [غلامرضا] آقازاده، [محمد] باقریان، [بیژن نامدار] زنگنه، [علی] شمخانی، [علیرضا] افشار، [مسعود روغنی] زنجانی، [سید محمد] خاتمی، [محمد] فروزنده و [غلامعلی] رشید حضور داشتند. بیشتر وقت را درباره ترکیب و وظایف و امور شکلی و ارتباط ستاد کل با ستادهای دیگر گذراندیم و سپس وارد بحث پدافند از نقاط حساس شدیم. کلیاتی درباره آینده جنگ گفتم. جلسه تا ظهر طول کشید.

ظهر آقای [سید محمد] خاتمی [وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی]، جداگانه مطالبی درباره تبلیغات و استفاده از اهرم‌های سیاسی برای پایان مطلوب جنگ داشت. با دکتر روحانی هم جداگانه درباره مسئولیت‌های حوزه فرماندهی مذاکره کردیم.

عصر سرتیپ [محمد حسین] جلالی [وزیر دفاع] آمد. از دخالت دولت و چهره‌های سیاسی در امور نیروهای مسلح اظهار نگرانی کرد که گفتم آنها بیشتر در امور پشتیبانی هستند. سرهنگ ترابی [فرمانده حفاظت اطلاعات ارتش] آمد و گزارشی از کار حفاظت و بازداشت جمع کثیری از عناصر ضد انقلاب سلطنت طلب‌ها داد و برای تحرکات خارج از کشور خود ارز خواست.

آقای جواد لاریجانی [معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه] برای مشورت در مذاکره با غربی‌ها و شرقی‌ها در سفری که در پیش دارد، آمد؛ تذکراتی درباره استفاده از اهرم‌های سیاسی جهانی در سرنوشت جنگ دادم.

شب در جلسه سران قوا شرکت کردم. بیشتر وقت را وزارت خارجه و وزارت اطلاعات گرفتند: وزارت خارجه برای امور لبنان و اطلاعات برای اختیارات بیشتر برای کنترل ارگان‌های اطلاعاتی دیگر. دیر وقت به خانه رسیدم.