خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • "نماز جمعه فقط با هاشمی و آیت الله خامنه ای "

"نماز جمعه فقط با هاشمی و آیت الله خامنه ای "

پیشنهاد حاج احمد آقا برای توقف موشک زنی به بغداد

  • شنبه ۳ فروردین ۱۳۶۴

    تمام روز در منزل بودم. چند بار با آقایان صیاد و [محسن]رضایی صحبت کردم. آقای رضایی خبر شکست حمله پریشب عراق به پاسگاه »ترابه« را داد که در نتیجه آن تعدادی از عراقی‏ها اسیر شده‏اند. عمده نیروهای ما در آنجا مبارزان عراقی‏های تابع مجلس اعلاء هستند. آقای رضایی از تلاش برای آمادگی و جبران گذشته و آقای صیاد از تأخیر برنامه‏اش خبر داد.

    احمدآقا پیش از ظهر آمد و در مورد لزوم اعلام پذیرش پیشنهاد سازمان ملل در مورد شهرها، دریا، سلاح‏های شیمیایی و خطوط هوایی صحبت کرد و قرار شد که فردا آن را اعلام کنیم. گفت نظر امام این است که تا این وضع و امکان حمله هوایی عراق به تهران ادامه دارد، غیر از من و آقای خامنه‏ای کسی به نماز جمعه نرود، زیرا ممکن است که در هنگام بحران، نتواند از عهده اداره خطبه‏ها برآید.

    عصر هم احمدآقا دوباره آمد و پیشنهاد کرد که چون عراق امروز به غیر نظامیان حمله نکرده، خوب است که امشب پرتاب موشک متوقف شود. قرار بود که امشب بغداد را با موشک بزنیم. با رئیس‏جمهور و نخست‏وزیر هم مشورت کردم و نظر آنها هم همین بود. دستور دادم که موشک شلیک نشود و توپخانه‏ها نیز شهرهای مرزی عراق را مورد حمله قرار ندهند و قرار است فردا این مطلب را اعلام کنیم، چون موضع ما مقابله به مثل است.

    گزارشها را آوردند، خواندم. دستگاه‏های تبلیغاتی غرب و عرب کوشش دارند که عراق را در شرق دجله، به عنوان پیروز معرفی کنند.