خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی / سال ۱۳۶۰ / کتاب « عبور از بحران»

خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی / سال ۱۳۶۰ / کتاب « عبور از بحران»

هاشمی و گزارش تصمیم جمعی برای تصفیه فرماندهان نیروی هوایی ارتش به امام و رضایت امام از این تصمیم

  • تهران
  • چهارشنبه ۷ مرداد ۱۳۶۰

ساعت هشت صبح، جلسه علنی در مورد طرح اراضی شروع به کار کرد. از زلزله کرمان، ابعاد وسیعی گزارش می‌رسد. تاکنون بیش از هشت‌صد جنازه درآمده که تلفات خیلی بیش از این‌هاست.

 ساعت یازده گزارش رسید که بنی‌صدر و مسعود رجوی، سرنشین هواپیمای فراری هستند و امروز صبح به پاریس رسیده‌اند و فرانسه به بنی‌صدر، پناهندگی سیاسی داده. خبر تلخی است. مأموران می‌گفتند تا حدودی به سرنخ‌هایی در مورد محل اخفای آن‌ها رسیده‌اند.

 اصلاحیه‌ای درباره لایحه بودجه به دنبال مخالفت شورای نگهبان، در مورد بهره در منبع درآمد دولت به عمل آمد. اعتبارنامه آقای فهیم کرمانی، مطرح شد. آقای حجتی کرمانی مخالفت کرد و به کمیسیون تحقیق ارجاع شد.

ظهر، خبر ترور و شهادت حجةالاسلام سید رضا کامیاب نماینده مشهد - که تازه انتخاب‌شده - رسید. از دوستان بسیار فعال و ارزنده بود که از دست دادیم.

ظهر گروهی از هما فران آمدند و خیلی ناراحت بودند و خواهان تصفیه فوری در نیروی هوایی بودند. با توجه به فرار بنی‌صدر با هواپیمایی از این نیرو. در دفتر آقای رجائی، فوراً جلسه با حضور آقای موسوی اردبیلی و سرهنگ فکوری، فرمانده نیروی هوائی تشکیل دادیم. سرهنگ فکوری خیلی ترسیده و تعادل خود را از دست‌داده [بود] و می‌گفت: نیروی هوایی با این دو مورد فرار هواپیما متزلزل شده است. گفتیم زمینه خوبی برای تصفیه ضدانقلاب در نیرو پیش‌آمده. با مشورت انجمن اسلامی، سیاسی -ایدئولوژی نیرو و دادگاه انقلاب ارتش، تصمیمات مهمی گرفتیم. ستاد فرماندهی و فرماندهان پایگاه‌ها را عوض کردیم. جانشین فرمانده را آقای سرهنگ معینی قراردادیم. اختیارات آقای فکوری را به معینی دادیم.

 به بیمارستان قلب رفتم. آقای خامنه‌ای، حالشان خوب است و موافق این تغییرات بودند. به زیارت امام رفتم. امام هم موافقت کردند. با امام، قرار زمان تنفیذ ریاست جمهوری را گذاشتیم. افطار به خانه آمدم. یکی از سپاهیان آمد و گزارشی از فعالیت دوستانش در خارج، در رابطه با ضدانقلاب داد و در مورد تصفیه رفقای ابو شریف در سپاه، کمک خواست.