خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی؛ سال ۱۳۶۰؛ عبور از بحران

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی؛ سال ۱۳۶۰؛ عبور از بحران

مشورت هاشمی و آیت الله خامنه ای درباره بنی صدر

  • سه شنبه ۴ فروردین ۱۳۶۰
ابراز تاسف هاشمی از بدهی بنیاد مستضعفان

 سه شنبه 4 فروردین 17 جمادی الاول - 24 مارس

 آقای کریمی مسئول بنیاد مستضعفان آمد و درباره وضع بنیاد مطالبی گفت که تأسف باراست. گویا بنیاد، حدود شصت میلیارد تومان به بانکها بدهکار است. این بدهکاری ازصاحبان اموال مصادره یا توقیف شده به جای مانده است. وامهای بی حساب با اعمال نفوذگرفته‏اند و همین اموال را گرو گذاشته‏اند که امروز بعضی کمتر از آن مبلغ وام ارزش دارد.شرکتهای مصادره شده ساختمانی و پیمانکاری نمی‏توانند به کارشان ادامه دهند و کارکنان‏آنها بیکارند و حقوق می‏گیرند. توقیفها و مصادره‏های بی‏نظم دادگاهها مرتباً بر مشکل بنیاداضافه می‏کند. بالاخره باید چاره‏ای کرد. به نظر می‏رسد این شرکتها و اموال گرو گذارده شده ومخصوصاً هتلها و ساختمانهای لوکس - که بعضی بیش از ارزش واقعیشان بدهی دارند - مشکل‏بزرگی باشد؛ مخصوصاً با توقعهای زیادی که بدون تشریح واقعیتها، در مردم ایجاد شده است.

 خبر آتش گرفتن چند اتاق در کمیته مرکزی و انفجار مقداری فشنگ و شایعاتی که دراین‏باره ایجاد شده، مسأله روز است، گر چه مهم نیست، ولی ضدانقلاب شایع کرده که دشمن‏بمب‏گذاری کرده و مجلس قدیم منفجر شده است. خبر رسمی این است که اتصال سیم برق‏آتش‏سوزی ایجاد کرده است.

 عصر سرهنگ وحیددستجردی، رئیس شهربانی آمد و سوابق یکی از سرهنگ‏های‏شهربانی را آورد، که چند روز پیش دفتر رئیس جمهور، به خاطر مصاحبه‏اش در مورد حادثه‏دانشگاه، ضمن نامه رسمی، خواستار اخراج ایشان شده و ایشان را از ریاست پلیس تهران‏برداشته‏اند. [سرهنگ وحید دستجردی] خبر درستی از آتش سوزی کمیته نداشت.

 آقای نظری زاده کرمانی کاندید وکالت بندرلنگه آمد، از انحلال دوره اول انتخابات نگران‏بود. شب بستگان عفت، مهمان ما بودند. فیلم »شاه دزد« را دیدیم، جالب بود.

  با آقای خامنه ‏ای، تلفنی صحبت کردم؛ صحبت از زیاده طلبی آقای بنی‏ صدر در مورداختیارات شورای عالی دفاع، پس از برگشت به قانون اساسی و [همچنین] فشار آقای فلاحی برای تحویل گرفتن اسناد دبیرخانه شورا بود