خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی؛ سال ۱۳۶۰؛ عبور از بحران

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی؛ سال ۱۳۶۰؛ عبور از بحران

در سخنرانی بهشتی و هاشمی چه گذشت؟

  • یکشنبه ۹ فروردین ۱۳۶۰
خبر هاشمی به رجایی درباره بنی صدر

 قرار بود جلسه علنی مجلس شورای اسلامی داشته باشیم. اول صبح، هیأت رئیسه تشکیل‏شد، ولی عده نمایندگان حاضر، به نصاب یکصدوهشتاد نفر نرسید و نتوانستیم جلسه رسمی‏علنی داشته باشیم؛ به طور غیر رسمی درباره مناطق جنگی صحبت کردیم. مجلس یک هفته‏دیگر تعطیل شد. تا عصر در مجلس ماندم و کارهای متفرقه را انجام دادم.

 از روزنامه آزادگان تلفن کردند که چاپخانه، به دلیل مقروض بودن، از چاپ روزنامه‏خودداری کرده است. قرار شد با بنیاد مستضعفان صحبت کنم و حل نمایم.

 آقای [حسین]انصاری[راد] نماینده نیشابور از عملکرد استاندار خراسان، حزب جمهوری‏اسلامی، دادگاه، جهاد و سپاه شکایت داشت؛ گویا به دلیل اینکه ایشان را با بنی‏صدر می‏پندارند، با ایشان ناسازگارند.

 نمایندگان خرمشهر از مشکلات آوارگان جنگی شکایت داشتند. خبر سوء قصد به جان‏آقای ربانی شیرازی در شیراز و نجات ایشان رسید. با ایشان، در بیمارستان نمازی تلفنی‏صحبت کردم و تلگرافی هم برایشان مخابره نمودم.

 خبری داشتم که دکتر تقی‏زاده نماینده آقای بنی‏صدر در لندن، به سفارت عراق رفته و مدتی آنجا بوده است؛ قاعدتاً بی‏ارتباط با هیأت میانجی نیست. خبر را به آقای رجائی دادم که در شورای عالی دفاع، حساب دستشان باشد.

 عصر به جلسه شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی رفتم. درباره مسائل روز، چندساعتی بحث کردیم. روی برنامه‏های اقتصادی - به منظور تعدیل ثروت و رفع تبعیضات‏اقتصادی - بحثهایی شد و تصمیماتی اتخاذ گردید.

 بعد از نماز مغرب و عشا، جلسه مشترک نمایندگان  و مسئولان اجرایی هوادار حزب‏تشکیل شد. آقای بهشتی و من صحبتهایی کردیم سپس چند نفر درباره وضع آوارگان جنگ،صحبت کردند؛ منجمله آقای [مصطفی]میرسلیم مسئول بنیاد جنگ زدگان

 آخر شب، تلفنی با [فرزندم]محسن که در بلژیک تحصیل می‏کند، صحبت کردیم. از کارسفارتخانه و فعالیت انجمن ‏اسلامی و نفوذ انقلاب در دانشجویان اسلامی عرب و ضعف‏ضدانقلاب، راضی بود.