خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی سال ۱۳۶۰ – عبور از بحران

خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی سال ۱۳۶۰ – عبور از بحران

  • پنجشنبه ۶ اسفند ۱۳۶۰

پنجشنبه 6 اسفند 30 ربیع‏الاخر - 25 فوریه

پس از نماز و صبحانه و مقداری مطالعه برای کلاس مواضع به جلسه علنی‏رفتم. طرح‏شوراها مطرح بود. اداره مجلس را به آقای [محمد]یزدی سپردم وبرای مطالعه به دفترم آمدم.نوشته‏ای از آقای مطهری شهید، درباره تاریخ وفلسفه تاریخ مطالعه کردم. کارهای اداری راانجام دادم.

ظهر با گروهی از رؤسای شوراهای روستاهای عربی خوزستان ملاقات کردم. خواهان‏طرد رؤسای عشایر بودند. در جلسه‏ای برای برگزیدن اعضای کمیسیون‏ویژه شرکت کردم. عصردر کلاس مواضع، درس تاریخ و تأثیر انسان در تاریخ رادادم.

از طرف سپاه برای تعویض بعضی از پاسدارانم آمده بودند، من راضی نیستم و آنها اصراردارند. آقای سعیدی مسئول روابط عمومی مجلس آمد و پیشنهاداتی‏درباره فعالتر کردن اداره[روابط عمومی] داشت.

به خانه آمدم. خسته بودم. خانم شهید عراقی و امیر فرزندش، مهمان ما بودند.از بدرفتاری‏بعضی از مسئولان شکایت داشتند. اخیراً برادر خانم عراقی را به‏خاطر شرکت در گروهکهای‏محارب اعدام کرده‏اند؛ ناراحت است و در عین‏حال وفادار به انقلابند و بیست هزار تومان‏خمس و سهم امام آوردند.

شب، مراسم دعای کمیل را که دو هفته پیش در قتلگاه 74 تن از سران حزب‏جمهوری‏اسلامی برگزار شده بود، تماشا کردم، در حالی که برف و باران روی‏سر مردم می‏ریخت ومهمانهای دهه‏فجر هم شرکت کرده بودند، خیلی با حال وپرشور انجام شد.