خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی سال ۱۳۶۰ – عبور از بحران

خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی سال ۱۳۶۰ – عبور از بحران

  • سه شنبه ۶ بهمن ۱۳۶۰

 بعد از نماز، مقداری ورزش و مطالعه کردم. [ساعت] هشت ونیم، جلسه علنی‏شروع شد.بحث در طرح دیوان محاسبات بود. تمام نشد. ظهر گروهی از افرادسپاه بندر عباس آمدند و ازفرمانده سپاه منطقه شکایت داشتند که به نفع‏مجاهدین انقلاب، نیروهای خط امامی دیگر راتصفیه می‏کند.

 عصر برای پاسخگویی  وزرا به سئوالات نمایندگان جلسه داشتیم. آقای[محمد] یزدی‏اداره کردند. به خاطر کثرت سئوالات، قرار شده عصرهای سه‏شنبه‏جلسه باشد تا عقب افتادگی‏جبران شود؛ البته بعضی از نمایندگان اعتراض دارندو این را بی اعتنایی به سئوالات می‏دانند،ولی چاره‏ای نیست. اگر غیر از این‏عمل شود، وقت زیادی را می‏گیرد و کارها بیشتر عقب می‏ماند.

 صبح زود خبر رسید که ضدانقلاب در شهر آمل از نیمه شب دیشب، به قصدتصرف شهر،حمله وسیعی در چند نقطه شهر آغاز کرده؛ تا عصر قضیه  را تعقیب‏کردیم، بالاخره با کمک‏مردم، سرکوب شدند. 32 نفر از مردم و مأموران شهید،بیش از 150 نفر مجروح، 30 نفر از ضدانقلاب کشته و 30 نفر بازداشت شده‏اند وبقیه فرار کردند. گویا یک‏صدوپنجاه نفر بوده‏اند. درآستانه سالگرد انقلاب، خواسته‏اند با این انتحار احمقانه، اظهار وجود کنند.

 جمعی از مسئولان ستاد نماز جمعه آمدند و درباره نماز و خطبه‏ها مطالبی‏داشتند. شب‏جلسه‏ای که قرار بود دیشب تشکیل شود، در دفترم تشکیل شد.شورای نگهبان در چهار مورد بامسئولان دیگر سه قوه مطالبی داشت: 1- ترس‏از چپ گرائی 2- افراط دادگاههای انقلاب 3-زیادی روابط با شوروی، لیبی،سوریه  و احتمال مخدوش شدن سیاست نه شرقی. 4- انتخابات‏خبرگان؛ جواب‏داده شد و از آنها به خاطر جلوگیری از تصویب لوایح مهم، مثل [طرح]اراضی‏شهری انتقاد شد. شام را مهمان ما بودند. بعد از شام آقای ری‏شهری درباره ضدانقلاب‏راست‏گرا مطالبی گفت؛ جالب بود.