خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی سال ۱۳۶۰ – عبور از بحران

خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی سال ۱۳۶۰ – عبور از بحران

  • دوشنبه ۵ بهمن ۱۳۶۰

 صبح به مجلس رفتم. فاطی هم که می‏خواست به حزب برود، با من آمد.جزوه‏ای درباره‏بحرین داشتم، به او دادم؛ حزب از آنها خواسته که درباره آن،مطلب جمع کنند. گزارشها راخواندم و کارهای اداری  را انجام دادم.

 آقای دکتر [عبدالله] جاسبی رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور آمدو درباره‏طرح جدید اداری توضیحاتی داد. کارهایی کرده‏اند که کم کم دارد به‏نتیجه می‏رسد. درباره‏قانونی که اخیراً کمیسیون استخدامی مجلس، درباره‏کارکنان مجلس گذرانده و امتیازاتی به‏کارکنان سطح پائین داده، بحث کردیم؛ بااکراه موافقت کرد. ایرادشان این است که یک باره،هزینه‏های جاری را بالا می‏برد و در سطح کشور قابل اجرا نیست و قبول دارند که روزی باید به‏اینجابرسیم.

 بعدازظهر، از طرف اداره سیاسی دادستانی انقلاب آمدند و مصاحبه‏ای برای‏مجله جدیدالاحداث خود کردند. اول شب با رئیس جمهور، شورای نگهبان،شورای عالی قضائی و نخست وزیر در دفتر من قرار داشتیم؛ به علت بی اطلاعی‏شورای نگهبان از وقت، جلسه تشکیل نشد.

 ولی آقای [علی اکبر ولایتی] وزیر خارجه، [میرحسین موسوی] نخست وزیروآقای‏خامنه‏ای آمدند. راجع به سفر وزیر خارجه به سازمان ملل موافقت کردیم،برای حمایت‏از سوریه راهنمائیهایی شد. شام را نخست وزیر و رئیس دیوان‏عالی کشور در مجلس خوردند.برای اولین بار شام خوبی درست کرده بودند.

 خبر رسید که در کردستان یک ستون نظامی ما، در کمین ضدانقلاب افتاده و33 خودروی‏نظامی منهدم شده و 14 نفر شهید و جمعی مجروح و اسیر شده‏اند ومقداری مهمات منهدم شده‏و مقداری را برده‏اند.